#ЗРОБИЦЕБОНЕДІЛЯ №76 – СЕКРЕТ СІМЕЙНОГО ЩАСТЯ
Cьогодні інститут сім‘ї переживає труднощі, за родину йде боротьба між силами темряви та Світла. Читаємо уважно псалом і вслухуємося, що Бог хоче нам сказати.
Рубрику #ЗРОБИЦЕБОНЕДІЛЯ традиційно готує с. Марія Марта Пшивара, SSpS, ведуча реколекцій зі Словом Божим у стилі Lectio Divina, що в перекладі з латинської означає “Боже читання”.
4 кроки методу Lectio Divina
- Lectio – “Про що говорить текст?” прочитай і намагайся зрозуміти, про що цей текст, про кого йде мова, де відбувається дія, що говорять дійові особи, і т.д.
- Meditato – Роздуми над текстом, медитація. “Що через цей текст Бог говорить конкретно до мене?”
- Oratio – “Яка моя відповідь Господу на Його слова?”
- Contemplatio – споглядання. Просто будь у присутності Бога, Який себе об’являє.
ПСАЛОМ 128
Lectio
Псалм 128 належить до групи паломницьких пісень, які юдеї співали, входячи на свято до Єрусалиму. Місто Єрусалим лежить на висоті 786 м над рівнем моря, тож паломники піднімалися на вершину. На Сіон, який знаходиться в Єрусалимі, провадило 15 ступенів, відтак ця пісня називається також «піснею сходження» або «піснею ступенів».
Сьогоднішній псалм 128 є продовженням попереднього псалма 127, в якому щастя ототожнюється з плідністю: «Спадок Господа – діти; плід лона – нагорода» (Пс 127,3). В псалмі 118 псалмист, вихваляючи щастя сімейного життя, чітко показує, в чому воно полягає. Щасливою є людина, яка віддає шану Господу, тобто дотримується Божих заповідей:
- Нехай не буде в тебе інших богів окрім Мене.
- Не взивай даремно імені Господа Бога твого.
- Пам’ятай день святий святкувати.
Перші три з 10 Божих заповідей показують, як любити Бога. Любов до Бога особливо об’являється в любові до ближнього, бо не можемо любити Бога, якого не бачимо, коли не любимо ближнього, який є поруч. Це означає, що людина віддає честь і шану Богу тоді, коли дотримується усіх 10 Божих Заповідей. Бог дав людині ці заповіді не для того, щоб її обмежити, але щоб вона була насправді щасливою в цьому житті і на всю вічність. Поступаючи проти Божих Заповідей, людина нищить не тільки відносини з Богом, але й саму себе, віддаляючись від правдивого щастя і джерела життя, яким є Бог.
Щастя людини полягає також в тому, що вона може працювати і таким чином утримувати себе та свою сім’ю. Але в попередньому псалмі, автор підкреслює, що всякий труд є даремним без Бога. Тобто все, що робимо, чим живемо, має супроводжувати основне прагнення, яким є виконання волі Бога.
Прекрасна картина сімейного життя є представлена в псалмі в особі жінки в домі щасливого чоловіка. Жінку, яка народила багато дітей, порівняно до плідної виноградної лози. Діти, сидячі за столом – мов дерево оливи, так як їх багато. Плідність в Ізраїлі була ознакою Божого благословення. Вважалося, що бездітність – це Божа кара.
В псалмі благословення пов’язане з побажанням довгого життя, щоб радіти не тільки дітьми, але також онуками. Родинне щастя доповнює життя в мирі і безпеці – те, чого прагнув кожний єврей, досвідчивши довгих років війни: «…щоб ти міг бачити добро Єрусалиму… мир на Єрусалим!». Цього також прагне так багато людей в Україні і у світі, живучі в стані війни і частих терактів.
Meditatio
Ключовим словом в псалмі 128 є «Щасливий кожний, хто Господа боїться», іншими словами – щасливий кожний, хто віддає честь Господу.
Слово «щасливий» повторюється в цьому короткому псалмі 4 рази.
Під час молитви можна повторювати в своєму серці цей рефрен або просто одне слово: щасливий, щаслива. Можеш пригадати собі Марію, яка почула це слово від Єлизавети: «Щаслива та, що повірила…» (Лк 1,45). Слово блаженний веде нас також до початку Псалтиря, де в першому псалмі чуємо: «Блажен чоловік, який в Господа законі змилування має» (1,1-2).
Вслухаюся в те, як це слово торкається мене. Які думки появляються у мене, коли чую ці слова? Які почуття воно в мені викликає?
Чи вірю в те, що «Бог, будучи вповні щасливим, захотів створити мене, щоб поділитися зі мною своїм щастям? …І тому в кожному часі і на кожному місці Він є близький людині” (порівняй ККЦ 1).
Чи я є щасливою людиною? Що робить мене щасливим? Бог знає про це, але Він хоче це почути від мене. Я потребую назвати це по імені, а роблячи це в Його присутності, можу отримати нове світло на своє життя.
Oratio
Можливо, все те, що говорить псалмист є в моєму житті. Тому в молитві хочу прославляти Бога і дякувати Йому за моїх рідних і за всіх близьких мені людей.
А можливо, щастя здається бути так далеким і недосяжним для мене. Пригнічують думки незадоволення собою та іншими, опановує мене смуток і страх. Хочу розмовляти з Господом про все те, що в мені відбувається. Буду просити, щоб він відновив в мені прагнення Його Самого.
Ми всі потребуємо миру: в серці, в родині, у спільноті, в країні, у світі. Ісус – Князь Миру, вже є посеред нас. З живою вірою просимо Його про мир.
Contemplatio
Очима віри хочу вдивлятися в Князя Миру, що лежить на сіні. Малий, беззахисний, слабкий, проте такий великий, всемогутній Цар всесвіту. Його споглядаю з любов’ю і хочу дозволити Його любові наповнити моє серце. Моє серце так спрагле чистої любові.
Нехай Пресвята Родина заступається за нас, щоб Любов Новонародженого Ісуса щедро розливалася в наших домівках, сім’ях і спільнотах!
Додати коментар