#ЗРОБИЦЕБОНЕДІЛЯ №18 – ПСАЛМИ: ЯКЕ ТИ ДЕРЕВО? – ТЕСТ ПРО АКТУАЛЬНИЙ СТАН ДУШІ
Ви любите тести? Сьогоднішній псалом – це “тест” на актуальний стан душі. Докладніше читайте у коментарі від с. Марії Марти Пшивари SSpS у сьогоднішньому випуску #ЗРОБИЦЕБОНЕДІЛЯ. Пропонуємо Вам прочитати та помолитися у стилі Lectio Divina – “Боже читання”, яке проходить у 4 кроки.
4 кроки Lectio Divina
- Lectio – “Про що говорить текст?” прочитай і намагайся зрозуміти, про що цей текст, про кого йде мова, де відбувається дія, що говорять дійові особи, і т.д.
- Meditato – Роздуми над текстом, медитація. “Що через цей текст Бог говорить конкретно до мене?”
- Oratio – “Яка моя відповідь Господу на Його слова?”
- Contemplatio – споглядання. Просто будь у присутності Бога, Який себе об’являє.
#ЗРОБИЦЕБОНЕДІЛЯ №18 – ПСАЛМИ: Псалм 1
Lectio
1. Блажен муж, що за радою несправедливих не ходить, і не стоїть на дорозі грішних, і не сидить на сидінні злоріків,
2. та в Законі Господнім його насолода, і про Закон Його вдень та вночі він роздумує!
3. І він буде, як дерево, над водним потоком посаджене, що родить свій плід своєдчасно, і що листя не в’яне його, і все, що він чинить, щаститься йому!
4. Не так ті безбожні, вони як полова, що вітер її розвіває!
5. Ось тому то не встоять безбожні на суді, ані грішники у зборі праведних,
6. дорогу бо праведних знає Господь, а дорога безбожних загине!
Сьогоднішній псалмом починається Книгу Псалмів. Дві дороги, про які говорить псалом – це образ життєвих виборів людини. Про дві дороги читаємо також в інших місця Святого Писання – Єремія 21, 8: «Оце даю вам або дорогу життя, або дорогу смерти», Второзаконня 31, 8: «Гляди, сьогодні я появив перед тобою життя і добро, смерть і лихо», Приповідки 4, 18-19: «Дорога ж праведних, як світло зірниці, що світить дедалі ясніше, поки день не стане повний. Путь безбожників неначе темрява теменна; вони не відають, об що спіткнуться». А євангелист Матвій говорить прямо: «Входьте вузькими дверима, бо просторі ті двері й розлога та дорога, що веде на погибель, і багато нею ходять. Але тісні ті двері й вузька та дорога, що веде до життя, і мало таких, що її знаходять».
У псалмі 119, 1 псалмист твердить: «Щасливі ті, що їх дорога бездоганна». Тих, хто йде за голосом Бога, псалмист називає блаженними, справедливими, у Біблії це означає «щасливий». Єлизавета скаже про Марію – «Щаслива та, що повірила…» (Лк 1,45), а сама Марія в пісні Маґніфікат пророкуючи про себе, що її зватимуть блаженною (щасливою) усі покоління (пор Лк 1, 48). Ісус назве блаженними тих, хто слухає Боже слово і Його виконує (пор. Лк 11, 28). Для того, щоб знати, чого хоче від нас Бог, потрібно прислухатися до Нього.
У перших віршах псалма автор записав: «Блаженний чоловік, … який в Господа законі змилування має і над його законом день і ніч розважає» (1-2). Слово «розважає» перекладається як «роздумує», а дослівно – «шепоче». З досвіду знаємо, що коли хтось шепоче, то ще більше надставляємо вухо, щоб почути, що та людина хоче сказати. У книзі Ісуса Навина 1, 8 також читаємо, що Слово Боже має кормити нас вдень і вночі – «Нехай книга цього закону ніколи від твоїх уст не віддалиться, і розважатимеш над нею день і ніч, щоб пильно виконати все, що в ній написано; тоді бо матимеш успіх у твоїх справах і тоді буде тобі щастити». Що це означає для нас? Чи потрібно весь час ходити з Біблією, читаючи та молячись? Ні. Важливішим, ніж читати Біблію довго і багато, є читати вірність та регулярно, приймати Слово у своє життя та жити Ним. Ефективним є прочитати кожного дня бодай короткий фрагмент Євангелія, псалом чи якийсь уривок, проте постійність є важливим.
Псалом 1 показує, що та людина, яка роздумує над Словом, має мудрість і світло у щоденних життєвих виборах. Слово, яким вона щоденно кормить свій розум і волю, на стільки проникло її нутро, думки, прагнення, що у відповідній час це Слово проростає і дає потрібну благодать в житті. В час випробувань Слово Боже дає силу витривати, у хвилини страждання – укріплює, у сумніві – допомагає розпізнати і прийняти рішення, у час пошуків – єднає міцніше з Богом.
Проте важливим є усвідомити: Слово Боже, «живе і діяльне», існує лише у серці того, хто на це дозволяє. Така людина, як образно представляє псалмист, подібна до зеленого дерева над струменями води. Можемо уявити собі дерево, яке стоїть впевнено, бо має глибокі коріння. Різні бурі не зламають його, і воно приносить щедрі плоди. Очима нашої уяви, можемо побачити завжди зелене дерево оливи або потужний кедр, яких було чимало на палестинський землі.
Тих, які не слухають голосу Бога, названо різними словами: безбожники, грішники, блюзніри. Перші – це ті, які насміхаються з Божого Закону, живуть, ніби Бога немає, грішники – це люди, які грішать через людську слабкість, ненавмисно. А блюзніри свідомо відкидають Бога і все те, що з Ним пов’язано. Успіхи цих груп людей тимчасові. Навіть ті особи, які їх оточують, також з ними тимчасово. Час, коли людина побачить правду повністю, час Божого суду покаже, що все, чого намагалися досягти безбожники грішники – це марнота. Образ полови, яку вітер розносить над полями, представляє пустоту, яка є ефектом життєвих виборів. Замість соковитих і щедрих плодів – сухість, пустота, болісна самотність. Вибираючи шлях гріха, відкинення Бога, Його Слова, людина наражається на небезпеку загибелі від браку любові, гордості, вивищування себе.
Чи це означає, що Бог ділить людей на поганих і добрих? Зовсім ні. Цей поділ є у нашому серці. Ми самі добровільно обираємо добро – слухаємо Бога, Його заповіді, робимо крок назустріч ближньому. Або обираємо зло – нехтуємо голосом совісті, ненавидимо, ставлячи себе у центрі всесвіту. Які вибори переважають у твоєму житті? У бік добра чи зла? Яка частина тебе «виграє»?
Добра новина полягає у тому, що Господь приймає нас навіть після важкого гріха, тому після вибору у сторону зла варто знову повертатися на Божі стежки.
Якщо говорити про псалом 1, то образ «безбожника», на жаль, зображує світ, котрий нерідко відкрито відкидає Бога і Його закон, виключає Церкву з життя суспільства, шукаючи оправдання секуляризації та споживацтву.
Meditatio
Сьогодні Господь звертається до мене, називаючи блаженним і запрошуючи до близьких відносин із собою. Ці відносини поглиблюються тоді, коли дозволяю Слову Божому щораз глибше проникати у моє мислення. Кожного разу, коли приходить спокуса, наприклад, засудити когось, коли стою перед тим чи іншим вибором – Слово приходить на допомогу і дає світло, щоб вибрати правильно. Проте така взаємодію не може відбутися без мого дозволу.
Під час молитви спитаю себе, в якій людині я себе впізнаю:
- Чи в особі праведника, який любить Боже Слово, заповіді, який присвячує час на слухання Бога і пізнання Його волі? Що приносить мені задоволення? Чи можу відчути справжню радість, читаючи Біблію чи на молитві?
- Чи в особі, яка обирає дорогу грішника, котрий знаходить вподобання в плітках, критиці, обмовах, насмішках над іншими; хто марнує багато часу на те, що є марним і не життєдайним? Чи вірю в обіцянки легкого життя без страждання?
Проси Святого Духа, щоб змогти стати в правді перед собою, відповідаючи на ці питання. Образ якого дерева приходить мені на думку: те, що зеленіє і приносить щедрі плоди, або те всохле, яке має згоріти.
Oratio
У розмові з Богом подякую Йому за всіх «блаженних» людей, свідків любові які були свідками в моєму житті. Які привели мене до Бога, вчили законів Божих, допомагали зростати у вірі, поглиблювати відносини з Богом та людьми.
Мати Божа у Фатімі просила молитися про навернення грішників. Хочу оточити їх особливою молитвою; всіх тих, хто свідомо відкидає Божі закони, хто вибирає дорогу гріха, критикуючи Церкву та її служителів, всіх, хто мав можливість пізнати Бога і відійшов від Нього. Всі ці люди – це також улюблені діти Бога, яких Він запрошує у Своє Царство. Довіряю кожну людину, особливо закоренілих грішників Божому Милосердю.
Хочу також просити за себе, щоб Господь усунув все те, що заважає мені любити Його Слово. Перепрошую Господа, що дозволяв людським словам домінувати над Його Словом. Речі, які нас оточують – телефон, телебачення, радіо, інтернет, новини, соціальні мережі – це велика допомога у щоденному житті. Проте їх надмір утруднює почути Слово Бога.
Contemplatio
Хочу без слів вдивлятися в Ісуса – Єдиного Праведного, повного Божого благословення. Ісус став благословенням усього світу. У тиші слухаю голосу Того, Хто вдень і вночі роздумував над словом Бога. Він був зачатий Духа Святого і є Втіленим Словом Отця. Ісус жив посеред нас як один з людей, подібний до нас в усьому, крім гріха.
Додати коментар