У давні часи люди їхали на «дикий Захід», щоб почати нове життя. Для нас, українців, як і для жителів інших країн, цим омріяним «Заходом» залишається Європа. Тут і живеться краще, і є справедлива зарплата та соціальне забезпечення. Це справді так, проте не завжди.
Західна Європа часто грішить нелегальною працею, використанням заробітчан, які в надії на краще готові багато працювати за малі гроші.
У березні про ці проблеми та явище міграції заробітчан в межах Європи розмовляли учасники семінару, що проходив у містечку Херцогенрат, що біля міста Ахен в Німеччині.
У цій зустрічі взяла участь с. Світлана Мацюк, SSpS з України, яка з 2014 по 2016 рік проживала в єпархії Ахен. Сестра працювала у проекті щодо опіки над заробітчанами в регіоні Хайнцберг, найчастіше це були румуни та поляки, які трудилися в сільськогосподарському секторі та опіці над старшими людьми.
На семінарі своїм досвідом ділилися представники організації EZA (платформа працівників), профспілок, Католицької Церкви та інших організацій, які надають консультації та допомогу мігрантам, які працюють в Німеччині, експерти з Іспанії, Португалії, Болгарії, Естонії, Литви та Польщі.
Міграція, особливо серед заробітчан, набирає в Європі величезних масштабів. Багато людей залишають свою Батьківщину через бідність та нестабільну ситуацію. Так, наприклад, за роки членства в Євросоюзі, з Болгарії виїхала третина населення. Велику частку заробітчан у Західній Європі складають поляки та румуни. Через незнання мови та своїх прав, їх часто використовують на місцях праці.
Петер Коссен, католицький священик, який опікується румунами, що працюють на м’ясокомбінатах, розповів про використання людей їхніми працедавцями. Під час виробництва м’яса трапляються робочі травми різного ступеня важкості, тому людей нерідко просто відсилають додому без надання необхідного лікування, тоді як їм належать значні соціальні виплати.
Ще одна актуальна історія про українку, яка через польську фірму потрапила до Німеччини. Не володіючи мовою, молода жінка зіткнулася з проблемою невиплати заробітної плати. Вона звернулася по допомогу. В результаті чого виявилось, що вона працює за мізерну платню, в той час як фірма-посередник має «навар» більше ніж 1,5 тис. євро в місяць.
Гроші – це величезна спокуса. Багато освічених людей готові йти на поступки і порушувати закони. Тоді ніхто не дивиться на бідолах – «щасливих», що можуть служити на “дикому” європейському Заході. Варто собі усвідомити, що влада, яка «висилає» своїх людей на такі заробітки також несе за це відповідальність.
Тому, перш ніж кудись виїхати, перевірте, чи ви довіряєте себе в добрі руки. Є багато організацій, де можна отримати інформацію та юридичні консультації вже будучи за кордоном. До слова, однією з таких Faire Mobilitaet, яка має свої порадні у кількох містах Німеччини.
І, пам’ятайте: кожна інвестиція у вивчення іноземної мови може принести чималі дивіденди!
Текст: с. Світлана Мацюк SSpS
Фото: Jose Conejo Saenz із сайту pixabay.com
Додати коментар