#ЗРОБИЦЕДОНЕДІЛЯ №20: ЯК ВДЯЧНІСТЬ ДОПОМАГАЄ ЗБЕРЕГТИ ЗІР?
У сьогоднішній медитації над недільним псалмом дізнаємося, як зберегти добрий зір. А ще псалом говорить, кого називають дурними людьми та дає конкретні поради як цю «недугу» можна вилікувати.
Тож запрошуємо до молитви словом Божим разом з рубрикою #ЗРОБИЦЕДОНЕДІЛЯ від с. Марії Марти Пшивари SSpS у чотири етапи Lectio Divina – „Боже читання».
4 кроки Lectio Divina
- Lectio – “Про що говорить текст?” Прочитай і намагайся зрозуміти, про що цей текст, про кого йде мова, де відбувається дія, що говорять дійові особи, і т.д.
- Meditato– Роздуми над текстом, медитація. “Що через цей текст Бог говорить конкретно до мене?”
- Oratio– “Яка моя відповідь Господу на Його слова?”
- Contemplatio– споглядання. Просто будь у присутності Бога, Який себе об’являє.
#ЗРОБИЦЕДОНЕДІЛЯ №22: ПСАЛМ 92
LECTIO
1 Псалом. Пісня на день суботній.
То добре, щоб дякувати Господеві й виспівувати Ймення Твоє, о Всевишній,
2 вранці розповідати про милість Твою, а ночами про правду Твою
3 на десятиструнній й на арфі, на лютні та гуслах,
4 бо потішив мене Ти, о Господи, вчинком Своїм, про діла Твоїх рук я співаю!
5 Які то величні діла Твої, Господи, дуже глибокі думки Твої,
6 нерозумна людина не знає, а недоумок не зрозуміє того!
7 Коли несправедливі ростуть, як трава, і цвітуть всі злочинці, то на те, щоб навіки були вони знищені,
8 а Ти, Господи, на висоті повік-віку!
9 Бо ось вороги Твої, Господи, бо ось вороги Твої згинуть, розпорошаться всі беззаконники!
10 і Ти рога мого підніс немов в однорожця, мене намастив Ти оливою свіжою.
11 і дивилося око моє на занепад моїх ворогів, тих злочинців, що на мене встають, почують про це мої уші!
12 Зацвіте справедливий, як пальма, і виженеться, немов кедр на Ливані,
13 посаджені в домі Господнім цвітуть на подвір’ях нашого Бога,
14 іще в сивині вони будуть цвісти, будуть ситі та свіжі,
15 щоб розповідати, що щирий Господь, моя скеля, і в Ньому неправди нема!
Перед нами черговий псалом прослави Бога, названий піснею, написаною на день шабату. Це означає, що люди, співаючи його, усвідомлювали, що святий день шабату є днем Господнім, а їхнє завдання – віддавати славу Богу, співаючи пісні і граючи на різних інструментах: арфі, лютні, гуслах тощо. Псалмоспівець говорить, що вони повинні це робити зранку і вночі, тобто слава Божа має постійно перебувати в їхніх серцях. В такий спосіб вони наповнюються радістю і здатні помічати велич Божу в Його створінні. Хоча людина не в змозі повністю збагнути думки Бога, вона може зрозуміти Його задуми настільки, наскільки Бог їй об’являє певні правди (в.2-6).
«Світло вклав він у їхні серця, щоб їм появити діл своїх велич. Хвалитимуть Його ім’я святе, оповідаючи про діл Його велич» (Сир 17, 8-10).
Але може бути і так, що хтось свідомо дозволяє своєму серцю закам’яніти, входячи на дорогу гріха, і тоді непомітною є велич Божа ні у своєму житті, ні в створінні. Таких людей автор псалма називає безумними, дурними, грішниками, лиходіями, ворогами, злими – тими, які вибирають дорогу проти Божих заповідей. Вони на певний час розцвітають, але їхнє грішне життя подібне до трави, проминає так швидко, як і її зелень.
«Справді дурні з природи всі ті люди, які не пізнали Бога, які через видимі блага не здолали пізнати Сущого, і розважаючи над творами, не дійшли до впізнання Майстра» (Мудр 13, 1).
Прослава, яка лунає в серці молільника, веде його до визнання, що Господь є правий, праведний, що Він є його скелею, на яку він спирається (в.16). Господь Сам укріпляє його: «Ти підніс рога мого, мов буйволового рога» (в.11а) і Він Сам намащує єлеєм, яким є Дух Святий. В таїнстві миропомазання ми були помазані єлеєм і отримали благодать Духа Святого для мужнього визнання віри.
Тих, які ходять дорогами Божих Заповідей, псалмоспівець порівнює до дерев, посаджених в домі і в дворах Господа. Перед нашими очима малюється образ міцних і довговічних дерев – пальми і кедру ліванського. Ці дерева потребують багато часу для того, щоб вирости. Подібно є з праведником, який протягом усього життя дозріває до святості, і якщо іде вірно за голосом Господа, то, подібно тим деревам, буде приносити щедрі плоди, буде соковитим до самого кінця. Життєдайна сила праведника не промине так швидко як зелень грішників. Він продовжує квітнути до самої старості, таким чином і вдень, і вночі дає свідчення про Господа, який є вірний і милосердний (який є «повний милості і правди» – згідно перекладу Огієнка) – вірші 3 і 16.
Meditatio
Молячись цим псалмом, затримаюся над словом, через яке Дух Святий хоче мені сказати щось більше.
Можливо, це буде запрошення до радості і прослави Бога в моєму житті і в Його створінні.
Дивлячись на красу природи, яка оживає під впливом теплих променів сонця, спостерігаючи за птахами, які спокійно літають під небом, вдивляючись в прозорі очі малої дитини, людина усвідомлює, що є Хтось, хто гармонійно все це запроектував, і Він є її Творцем. Це повинно спонукати її до радісної прослави Бога і вдячності Йому.
Роздумуючи над цим, подивлюся в своє серце. Чи воно відкрите і спрямоване на розпізнання Творця в Його створінні? Чи в різні хвилини дня відриваюся від зосередженості на собі, щоб помітити присутність Господа і прославити Його? Чи вмію радіти маленькими речами і бути вдячним за них?
Можливо, затримає мене слово з другої частини псалма, де йде мова про ворогів. Неодноразово досвідчую в своєму житті боротьбу з різними ворогами. Часом стаю ворогом сам для себе, коли не сприймаю себе і того, що сталося в моєму житті. Часом переживаю внутрішню боротьбу, яку посилює в мені злий дух, підсуваючи мені різні спокуси і наповнюючи неспокоєм. Інколи зустрічаюся з зовнішніми ворогами, яких Господь допускає до мене, щоб я міг дозрівати в любові і ставав щораз більш подібний до Нього.
«Ви ж любіть ворогів ваших, добро чиніте їм, і позичайте, не чекаючи назад нічого, а велика буде ваша нагорода, й будете Всевишнього синами, бо він благий для злих і невдячних. Будьте милосердні, як і Отець ваш милосердний» (Лк 6,35-36).
Хочу поділитися певною подією. Нещодавно до нашого монастиря приїхало одне подружжя. Доклали зусиль, щоб приїхати з іншої місцевості, щоб попросити про молитву. Не перешкодило їм те, що монастир католицький, бо важливим є те, як сказала жінка, що «Бог один». Після того як замовили Службу Божу за рідних, жінка спитала, чи може записати на Службу Божу сусідку, яка робить їм багато зла, бо все ж таки вони бажають їй добра і моляться за неї. Ми, монахині, були приємно вражені почутим. Це справжнє свідчення християнської любові до ворогів. Слава Богу за таких віруючих, і нехай їх буде якнайбільше серед нас.
Під час молитви можу також затриматися на останній частині псалма, яка говорить про процвітання праведника.
Господь кожного з нас покликав до святості, тобто до близьких відносин з Собою. Тільки триваючи в Ньому як лоза виноградна, можу приносити плоди.
«Я виноградина, ви – гілки. Хто перебуває в Мені, а Я в ньому, – той плід приносить щедро. Без Мене ж ви нічого чинити не можете (Й 15, 5).
Чи можу я сказати, що маю дім в Бозі, що перебуваю в Ньому як дерево в глибокому корінні? Чи Він насправді є для мене скелею, на яку можу опертися в кожній життєвій ситуації і яка дає мені міцне почуття безпеки?
Oratio
Прославляю Тебе, Господи, в красі і величі Твоїх рук, які кожного дня наново об’являєш моїм духовним очам.
Дякую Тобі за запрошення до близьких відносин з Тобою вже в цьому житті і за надію повного з’єднання з Тобою у вічності. Тільки у живих відносинах з Тобою є сенс мого життя, бо Ти є джерелом життя і Ти Своєю любов’ю постійно підтримуєш моє існування. Прагну жити на Твою славу і приносити плоди, які Тобі до вподоби.
Прошу Тебе, дай мені силу у боротьбі з моїми ворогами, щоб вони не мали влади наді мною, не введи мене у спокусу але визволи від лукавого. Пробач мені, Отче, мої провини, як і я пробачаю тим, хто мене скривдив. Твоїм ім’ям, Ісусе, благословляю всіх, хто завдав мені страждання. Нехай Дух Святий – Дух Любові живе в моєму серці і в серцях всіх людей. Амінь.
Contemplatio
Господь з великим вподобанням перебуває в моєму серці, як в домі, який Він збудував. Хочу знайти свій дім в Ньому, входячи часто до свого нутра і відкриваючи там Його мовчазну присутність. Він є і чекає на зустріч зі мною. Від мене залежить, чи прагну цього я.
Додати коментар