КОМЕНТАР ДО НЕДІЛЬНОГО ПСАЛМУ (LECTIO DIVINA): НОВИЙ СЕЗОН РУБРИКИ #ЗРОБИЦЕБОНЕДІЛЯ

У рубриці #ЗРОБИЦЕБОНЕДІЛЯ ми пропонуємо розважання недільного псалму за методом Lectio Divina – „Боже читання”, яке відбувається у 4 кроки. Також заохочуємо вас відсвяткувати святий день – неділю: побути з родиною, відпочити з друзями, піти на прогулянку, а також знайти час на молитву, читання Біблії.

Сьогодні у літургії римського обряду співають псалм 95 (повний текст див. внизу статті).

#ЗРОБИЦЕБОНЕДІЛЯ №29: ПСАЛМ 95

1. LECTIO – “Про що говорить текст?”- прочитай і намагайся зрозуміти, про що цей текст, про кого йде мова, де відбувається дія, що говорять дійові особи, і т.д.
Цей псалм складається з двох частин: запрошення до прослави Господа та згадка про невірність ізраїльтян під час мандрівки через пустелю.
У першій частині псалмист закликає, щоб у молитву прослави задіяти все своє єство: тіло (прийти, поклонитися, впасти на коліна), голос – співати для Господу і гукати до Нього, а також емоції – радіти і плакати перед Ним.
Бог постає у псалмі у різних образах:
– Бог – Творець: «Море – його,бо Він витворив його, і сушу Його руки створили» (в.5);
– Бога як пастир: «Бо Він наш Бог, і ми народ Його пасовиська, і Його руки отара» (в.7);
– Бог – Чудотворець, веде свій народ і здійснює для нього чудеса: «…випробовували мене, хоча і бачили моє діло» (в.8-10).
– Бог – Володар над усією землею: «В Його руці всі кінці землі», тобто вся земля і всі народи належать Господу.

Другу частину псалма чудово коментує Лист до Євреїв 3,7 – 4,13. Автор говорить, що не тільки Давид сказав ці слова, але це сам Святий Дух говорить: «Сьогодні, коли почуєте Його голос не робіть закам’янілими серця ваші», звертаючи увагу на сьогоднішній день, даний людині для слухання Господа і виконання Його волі. У іншому місці святого Писання чуємо: «Ось сьогодні день сприятливий, ось сьогодні день спасіння».

Що означає Масса і Меріва, про які йде мова в псалмі?
Дослівно Маса означає «місце сварки», а Меріва – «виставити на випробування». Наприкінці 40-літньої мандрівки через пустелю ізраїльтяни збунтувалися проти Мойсея і Арона через брак води. Хоча мали так багато доказів Божої опіки і бачили численні чуда, були невдячними і нарікали. Господь сказав Мойсею взяти палицю і наказати, щоб із неї витекла вода. Проте Мойсей двічі ударив об скелю, а потім промовив не до каменя, а до людей, проявляючи при цьому певну гордість, ба навіть недовіру до Господа: «Слухайте ж бунтівники, чи добудемо з цієї скелі воду для вас?» (Числа 20,10б). Але Бог і цим разом об’явив Свою велич, а Мойсея та Арона за непослух покарав тим, що вони не увійшли з народом у обіцяну землю.

Святий Павло в своєму навчанні пояснює, що тою скелею є Ісус Христос, з нутра якого витікає струмінь живої води для вічного життя. Вхід до Небесного Царства є можливим завдяки Ісусу, котрий своєю смертю на хресті і воскресінням відкрив нам вхід до вічного життя з Богом. Але стати перед обличчям Бога може тільки той, хто має чисте серце. Бог очищує серце людини, лише коли вона Йому на це дозволяє, адже шанує її вільну волю людини.

2. MEDITATIO – роздуми над текстом, медитація. “Що через цей текст Бог говорить конкретно до мене?”

Затримаюся над словом або віршем, який особливо мене доторкає. Господь, котрий найкраще знає моє серце, показує мені ті місця в моєму житті, в які хоче влити ще більше Своєї благодаті і притягнути мене до себе.
Він говорить: «Якби ж то ви послухали голос мій вже сьогодні! Не будьте тверді серцем …» (вірш 8). «Ось тепер день сприятливий, ось тепер день спасіння» (2 Кор. 6,2). Сьогодні, тепер є цей час KAIROS – день особливої Божої благодаті. Це сьогодні Бог дає мені все необхідне, щоб прийти до Нього, довіритися Йому з усім, що переживаю, кинутися в Його обійми.
Св. Тереза від Дитятка Ісус, покровителька місій, говорила: «Маю тільки цей сьогоднішній день, цю теперішню хвилину, щоб любити Тебе, Господи». Любов – це дорога до спасіння. Інша свята Тереза від Ісуса повторювала: «Наприкінці життя будемо суджені з любові».
Бог з любові з любові створив людину, подарував їй цей світ. Той самий Бог, який з любов’ю турбувався про ізраїльський народ на пустелі і творив чудеса, з любов’ю мене веде. Все, що допускає в моєму житті, веде до однієї цілі – мого спасіння та вічного щастя в небі.

3. ORATIO  “Яка моя відповідь Господу на Його слова?”
Скажи у простоті серця Богу твою відповідь на все почуте у псалмі.
«Боже, мій Сотворителю, Царю і Пастирю. Тобі довіряю все моє життя. Дай мені сьогодні почути Твій голос і виконати Твою волю. Влий у моє серце благодать Святого Духа, нехай Він очищує мене і веде дорогою до вічного життя. Прошу Тебе за всіх, хто ще Тебе не пізнав, щоб і до них дійшло Слово Доброї Новини про люблячого Бога, який є Отцем для всіх.»

4.CONTEMPLATIO cпоглядання. Просто будь у присутності Бога, Який себе об’являє.
«Ходімо перед Нього з хвалою» – закликає псалмист. Перебуватиму перед обличчям Господа з серцем, сповненим вдячності і прослави. Він – Бог живий, Бог-Творець, Всемогутній, присутній у моєму житті від хвилини створення аж до того часу, коли стану перед брамою вічності. Він хоче, щоб кожна людина була з Ним разом навіки. Чи ти теж цього хочеш?

Текст: с. Марія Марта Пшивара, SSpS

ПСАЛОМ 95
1 Ходіте, заспіваймо Господеві, воскликнім Скелі нашого спасіння.
2 Ходімо перед нього з хвалою і піснями йому воскликнім.
3 Бо Господь – Бог великий і цар великий над усіма богами.
4 В його руці – землі глибінь, і верхи гір йому належать.
5 Море – його, бо то він витворив його. І сушу його руки створили.
6 Ходіте, поклонімся і ниць припадім; припадімо на коліна перед Господом, творцем нашим!
7 Бо він наш Бог, і ми народ його пасовиська, і його руки отара. Якби ж то ви послухали вже голос його сьогодні!
8 «Не будьте тверді серцем, як у Меріві, як у день Масси в пустині,
9 де спокушали мене батьки ваші, випробовували мене, хоча й бачили моє діло.
10 Сорок років осоружний був мені той рід, і я мовив: То народ, що блукає серцем; вони моїх доріг не знають.
11 Тому й поклявсь я в моїм гніві: Вони не ввійдуть у мій спочинок!»

Поділіться: