МАТИ БОЖОГО СЛОВА – ІКОНА ТА МОЛИТВА

Молитва перед читанням Божого Слова:

“Перед Світлом Слова і Духом благодаті нехай зникають темрява гріха і ніч невіри, а Серце Ісуса нехай живе в серцях усіх людей. Амінь.” (св. Арнольд Янссен)

Мати Божого Слова, молись за нас!

В молитві Lectio Divina хочемо просити заступництва Богородиці – Матері Божого Слова.
Нижче поданий опис однієї з ікон – Мати Божої Корсунської – до Котрої можна молитися перед читанням Біблії як до Матері Божого Слова.

Мати Божа Корсунська – назва ікони походить від старожитнього міста Херсонес, яке пізніше було названо Корсун. Місто існувало до 15 століття в Криму біля Севастополя. В ньому також помер мученицькою смертю перший Папа – св. Климентій, мощі котрого знаходяться в Печерській Лаврі в Києві. Одна з традицій говорить, що князь Володимир в Корсуні прийняв християнство для Київської Русі. Тими хто його хрестив були духовні отці з Греції, котрі привезли з собою саме цю ікону. В грецькому православ’ї вона називається також «Єфезською». Цікавим є той факт, що згідно однієї з традицій Мати Божа мала бути взята на небо в Ефезі. Святий Йоан виконуючи заповіт Ісуса – «Ось Твоя Мати» (Й 19, 26-27), мав взяти туди Марію з собою. Йоан названий Євангелістом Слова, таким чином маємо перший зв’язок цієї ікони зі Словом.

Особливою рисою цієї ікони є те, що поміж Богородицею, а Ісусом, біля їхніх сердець є сувій Святого Писання. Цей факт підкреслює значення Об’явлення, тобто Божого Слова в таємниці християнства. Потрібно підкреслити, що Марія є також іконою Церкви. Тому в цій любові Марії до Ісуса і Її уважності до Святого Писання потрібно нам бачити завдання для самих себе.

Марія та Ісус знаходяться в оточення трояндових кущів. До цього народного іконографічного елементу можна добавити значення біблійне. Вчителі Lectio Divina підкреслюють зв’язок цього методу з равіністичним методом дослідження біблійних книг, знаним як «Пардес». Полягає вона на переході від дослівного сенсу до містичного за допомогою 4 кроків. Перша літера кожного з них утворює скорочення, акронім, який означає «сад, рай, Еден». Таким чином глибокі відносини з Божим Словом, його вивчання і прийняття, ведуть людину до переміни серця і впроваджують її на ново до раю, тобто ведуть до близьких відносини з Богом.
О. Дарек Пєлак, Вербіст (SVD)

Трактування значення:
Пардесія ( івр. פרדס , букв. «Фруктовий сад») – нотарікон ( акронім ) « П а РД е З » – чотири рівні розуміння і тлумачення Танаха і Талмуда :
• Пшат ( івр. פְּשָׁט ) – простий сенс, пряме значення. [1] [2]
• Ремез ( івр. רֶמֶז ) – прихований, глибокий, алегоричний сенс.
• Драша ( івр. דְּרַשׁ , від івр. «Запитати, знайти») – поєднання логічних , софістичних , метафоричних [3] і гомілетіческіх тлумачень.
• Сод ( івр. סוֹד ) – таємний, містичний сенс.

Ікона Богородиці належить до групи Марійних ікон – Богородиця Солодкого Поцілунку (Eleusa). Це найбільш ніжна, тепла ікона Марії, яка об’являє близькі відносини Матері з Її Сином. Марія обіймає Ісуса двома руками в жесті поцілунку, пригортає Його до себе з великою любов’ю, ніжністю, охороняючи Його і слухаючи. Ісус наближає Своє обличчя до Марії, ніби хоче розповісти Їй певну таємницю, притулитися до неї або відповісти на поцілунок. Немає тут нічого з суворості, яка притаманна іконам. В цій іконі є багато делікатності, ніжності, сердечності, що створює сприятливу атмосферу для молитви.

На іконі є грецькі написи – Мати Божа, Ісус Христос, і зірки на одязі Марії, які є знаком Її дівоцтва.
«Мати Божого Слова,молись за нас».

Поділіться: