#ЗРОБИЦЕБОНЕДІЛЯ №16 – ПСАЛМИ: ВІЧНО МОЛОДИМ НЕ БУДЕШ АБО ДЛЯ ЧОГО ЛЮДИНІ СТАРІСТЬ?
Сьогоднішній псалом наштовхує на роздуми про старість. Зрештою – сили людини теж мають свій ліміт. Тому логічно було б подумати і про цей важливий етап. Як гідно провести старість? Для чого взагалі цей час? Наша рубрика #ЗРОБИЦЕБОНЕДІЛЯ від с. Марії Марти Пшивари, SSpS має на меті допомогти почути та зрозуміти слова Бога, Який говорить до нас через Біблію. Ми роздумовуємо над недільним псалмом за стародавнім монашим методом Lectio Divina ( “Боже читання” ).
4 кроки Lectio Divina
- Lectio – “Про що говорить текст?” прочитай і намагайся зрозуміти, про що цей текст, про кого йде мова, де відбувається дія, що говорять дійові особи, і т.д.
- Meditato – Роздуми над текстом, медитація. “Що через цей текст Бог говорить конкретно до мене?”
- Oratio – “Яка моя відповідь Господу на Його слова?”
- Contemplatio – споглядання. Просто будь у присутності Бога, Який себе об’являє.
#ЗРОБИЦЕБОНЕДІЛЯ №15 – ПСАЛМИ: Псалом 71
Lectio
Молитва переслідуваного старця
1 До тебе, Господи, я прибігаю; не дай осоромитися повіки.
2 У твоїй справедливості вирятуй мене і визволь; прихили до мене твоє вухо і спаси мене.
3 Будь скелею пристановища для мене, твердинею міцною, щоб мене врятувати. Бо ти моя скеля й моя твердиня.
4 О Боже мій, спаси мене з рук без законних із жмені неправедника й гнобителя
5 Бо ти моя надія, Господи, – Господь моє уповання від юности моєї.
6 На тебе покладався я від материнського лона, вже від утроби матері моєї ти – мій покровитель ти – моя хвала завжди!
7 Для багатьох став я немов чудовиськом але ти – моя сила.
8 Уста мої повні хвали твоєї, твоєї слави – повсякденно.
9 Не відкидай мене, коли постаріюсь, не покидай мене, коли зникне моя сила.
10 Бо вороги мої говорять проти мене; ті, що чигають на моє життя, змовляються купою
11 кажучи: «Бог його покинув; гоніть за ним і зловіть його, бо визволителя не має!»
12 Боже, не віддаляйсь від мене; Боже мій, поспіши мені на поміч! 13 Хай осоромляться, хай щезнуть противники душі моєї; нехай вкриє ганьба й зневага тих, що бажають зла мені.
14 А я завжди уповатиму, все більш і більш тебе хвалитиму.
15 Уста мої звіщатимуть твою справедливість, повсякденно – діла твого спасіння, не знаю бо числа їм.
16 Я розповім про твої могутні дії, о Господи, мій Боже! Я прославлятиму твою справедливість, тебе єдиного.
17 Боже! Ти вчив мене вже змалку, і досі я оповідаю про діла твої чудесні.
18 Аж до самої старости й сивини -не покидай мене, о Боже, поки не оповім про твоє рамено цьому роду, усім, що прийдуть, – про твою потугу
19 і про твою справедливість, Боже, що сягає аж до неба, Ти учинив діла великі: Боже, хто рівний тобі?
20 Ти, що дав мені зазнати силу лихих злиднів, знову оживи мене і знову виведи мене наверх із земних безодень.
21 Збільши мою повагу, потіш мене знову.
22 І я буду тебе на гарфі прославляти, вірність твою, мій Боже; співатиму тобі, Святий Ізраїля, на гуслах!
23 Уста мої возрадуються вельми, коли буду тобі співати, – душа моя, яку ти вирятував.
24 Язик мій теж звіщатиме повсякденно твою справедливість, бо вкрилися соромом і почервоніли тії, що бажають мені лиха.
Псалом 71 є молитвою похилої віком людини. Варто зазначити, що у давньому Ізраїлі таким вважали того, кому виповнилося 50 років. В нашій культурі старість приходить пізніше. Проте не варто чекати старості, щоб молитися цим псалмом, щоб не підвели зір і пам’ять.
Цей псалом – це чудова молитва, яка може готувати нас до старості. Це важливий етап життя, який нікого з живих не оминає.
А власне: для чого людині старість?
Бог дає час старості, щоби більш свідомо готуватися на зустріч з Ним та будувати ближчі відносини. Коли людина сповнена сил, талантів, має можливості розвитку, то нерідко забуває про свою безсмертну душу, присвячує час на різні речі цього світу.
Часто можна почути оправдання: «Тепер немає часу, але на старість я буду ходити до Церкви!» Одна тільки проблема: хто має впевненість, що доживе до старості? Чи варто ризикувати так своєю вічністю?
Старість – це час подивитися назад. Псалмист згадує різні етапи зі свого життя і бачить, як Бог був з Ним вже в утробі матері. І хоча й несвідомо, проте через матір формувалася в людині довіра до Бога (вірш 6). Ці стосунки поглиблювалися під час молодості, коли Бог сам повчав людину (вірш 17). Можливо, робив це через батьків чи оточуючих. Тепер, на старості літ, псалмист бачить, скільки чудес Бог вчинив у його житті й ніколи не залишив. Тому з покорою просить, щоб Господь не покидав його аж до самої старості і сивини (вірш 18).
Звідки у людини така внутрішню сила, щоб залишити збоку свої страждання і думати передусім про славу Божу?
Читаючи псалом, зрозуміємо, що його герой страждає, переживаючи трудні почуття – стиду, самотності, смутку, відкинення. Цей стан пов’язаний з атакою ворогів, їхніми наклепами. Не знаємо більше деталей, проте очевидною є надія на Господа навіть у важкому стані, бажання Його прославляти, кажучи: «Ти моя хвала завжди». Іншими словами: я завжди Тебе прославляв і ніколи не перестану. Аж 4 рази повторюється слово про прославу Господа.
Як і коли прославляти Бога?
Апостол Павло пише: «Завжди радійте, молиться без перерви. За все дякуйте, така бо воля Божа щодо вас у Христі Ісусі» (1 Сол 5,16-18). Так само автор псалма 71 постійно перебуває в молитві, це підтверджується цілим рядом слів: завжди, повсякчасно, більш і більш, досі, повсякденно. Господь прославляється, коли псалмист грає на арфі, на гуслах, радісно співаючи, проголошує язиком та устами. Він проголошує Божу справедливість і спасіння (вірш 15), оповідає про чудесні діла Господа (вірш 17) і про Його силу (вірш 18). «Ти учинив діла великі, Боже хто рівний Тобі?» (вірш 19).
Хвала Господа проникає автора до глибини: його думки, почуття, волю. Проте важливим є один факт: це не сталося на старість! Він сам підкреслює: «Я завжди Тебе прославляв». Це означає, що він прославляв Бога протягом усього життя: у спокійний, радісний час, а також у нелегкий час, коли Бог здавався далеким чи неіснуючим. І тепер, коли сили його покидають, він не перестає прославляти Бога.
Де це джерело сили для такої вірної прослави Бога?
У першій частині псалмист визнає, ким є для нього Бог: «Ти моя скеля і моя твердиня… Ти моя надія… моє уповання… Ти мій покровитель; Ти моя хвала завжди… Ти моя сила» (вірші 3-7). Бачимо, якими близькими є відносини автора з Богом, як особисто він до Нього звертається. Це випливає з конкретного життєвого досвіду. Такого Бога він зустрічав на шляху свого життя, такий образ Бога сформувався протягом не одного дня. Саме ці відносини дають силу, надію і спонукають до постійної прослави. І тому, коли сили покидають, наближається старість, псалмист не піддається гіркоті, наріканню, знеохоченню. Він продовжує робити те, що робив завжди – з радістю прославляє Бога!
У кінці цього Lectio звернімо увагу ще на один вірш: «Боже мій поспіши мені на поміч» (вірш 12б). Таким закликом розпочинаємо кожну Молитву Годин (молитва Бревіарія), роблячи на собі знак хреста.
Якщо подивитися на страждання, які переживає молільник у світлі Нового Завіту, то вимальовується образ Христа. Ісус – єдиний справедливий, який всім своїм життям проголошував спасіння і звершив його Своєю смертю і воскресінням. Він досвідчив найбільшої ворожості від людей, хоча нічого злого не вчинив. З висоти хреста Ісус молиться до Отця: «Боже мій, Боже мій чому мене покинув» (Пс. 22,2). А наш псалмист молиться: «не покидай мене, Боже».
Meditatio
Не залежно від того скільки маєш років, цей псалом є для тебе. Молись ним, пам’ятаючи історію свого життя – від зачаття аж до тепер.
Чи розпізнаєш близьку присутність Господа на кожному етапі свого життя? Якого Бога ти зустрічав впродовж життя? Який образ Бога сформувався в тобі?
Можливо, є такі етапи, які тобі хотілося б викреслити зі свого життя, яких не сприймаєш чи соромишся?
Затримайся на хвилинку, роздумуючи про ці періоди. Спробуй подивитися на них очима Бога, зі свідомістю, що Бог був з тобою у найважчі і найтемніші моменти.
Які життєві досвіди перешкоджають прославляти Бога? Чому важко побачити в них Його присутність?
Псалмист із дитячою простотою визнає, ким є Бог для Нього. Також ти під час молитви скажи Господу, ким Він є для тебе.
Чи можеш сказати, що маєш близькі відносини з Ним? Чи хочеш цього?
Oratio
У псалмі 71 прослава Бога переплітається із багатьма проханнями. Проте псалмист не просить, аби Бог дав здоров’ям, повернув молодість чи забезпечив спокійну старість. Ні! Він просить, щоби в усьому об’явилася Божа хвала і щоби Господь залишався близько. «Не дай осоромитися повіки… вирятуй мене і визволь, прихили до мене своє вухо і спаси мене (вірш 1-2), не відкидай мене… не покидай мене (9 і 18), не віддаляйсь від мене (12).
В особистій розмові з Богом прослав Його, формулюй прохання в новий спосіб: «Боже нехай Твоя хвала наповняє моє життя!»
Contemplatio
Молитва contemplatio – це перебуванням у присутності Улюбленого. Св. Ян Віанней з Арсу, проводячи багато часу перед Пресвятими Дарами, любив говорити: «Я дивлюся на Нього, а Він дивиться на мене».
Господь Бог, який був присутній у кожному моменті твого життя, є і тепер, Він буде і в майбутньому. А ти з кожним днем ближче і ближче наближаєшся до об’явлення Його повної хвали.
Додати коментар