#ЗРОБИЦЕДОНЕДІЛЯ №47 – ПСАЛМИ: У ЧОМУ ЩАСТЯ ЛЮДИНИ?

Що потрібно для щастя? Про це говорить сьогоднішній псалом. Всі ми хочемо бути щасливими, тому логічно було б подумати і про те, як цього досягнути. Наша рубрика #ЗРОБИЦЕБОНЕДІЛЯ від с. Марії Марти Пшивари, SSpS має на меті допомогти почути та зрозуміти слова Бога, Який  говорить до нас через Біблію. Ми роздумовуємо над недільним псалмом за стародавнім монашим методом Lectio Divina ( “Боже читання” ).

4 кроки Lectio Divina

  1. Lectio – “Про що говорить текст?” прочитай і намагайся зрозуміти, про що цей текст, про кого йде мова, де відбувається дія, що говорять дійові особи, і т.д. 
  2. Meditato – Роздуми над текстом, медитація. “Що через цей текст Бог говорить конкретно до мене?”
  3. Oratio – “Яка моя відповідь Господу на Його слова?”
  4. Contemplatio – споглядання. Просто будь у присутності Бога, Який себе об’являє. 

Псалм 112

1 Алилуя. Щасливий чоловік, що Господа боїться, що в його заповідях вельми милується.
2 Потомство його на землі буде потужне, рід праведників буде благословенний.
3 Достаток і багатство буде в його домі, щедрість його триватиме повіки.
4 Він світить правим в темряві, як світло, добрий і милосердний і справедливий.
5 Добре тому, що милосердний і позичає, який управляє своїми справами по правді.
6 Бо він не захитається повіки; пам’ять про праведника буде вічна.
7 Лихої чутки він лякатися не буде, серце його безпечне, довірливе у Господі.
8 Серце його стійке, боятися не буде, аж поки не побачить покореними своїх ворогів.
9 Він розсипає, роздає убогим; правда його триватиме повіки, ріг його підійметься у славі.
10 Бачить те грішник і злиться, і мучиться, скрегочучи зубами; та бажання грішників пропаде.

Псалом 112 пов’язаний зі 111-им, різниця між ними в тому, що 111-ий псалом є прославою Бога, а 112-ий – похвалою праведної людини. Обидва псалми, а також псалми 25, 34, 37, 119, 145 належать до групи алфавітних псалмів. У цих псалмах кожний наступний вірш в оригіналі розпочинається від літери єврейського алфавіту – Alef, Bet, Gimel і так далі. На жаль, в перекладах інших мов цього не видно.

Перші слова пригадують псалом 1, який називає щасливою людину, котрим подобається Господній закон (порівняй псалом 1, 1-2). У цьому ж псалмі щасливою є людина сповнена Господнього страху, тобто така, яка боїться гріха і намагається керуватися в своєму житті любов’ю. Псалмоспівець перераховує, в чому конкретно полягає щастя такої людини: вона матиме численне потомство, радіє достатнім життям, сповнена Божого світла і освітлює тих, які перебувають в темряві. Так людина характеризується щедрістю, добротою, милосердям, справедливістю. Вона щаслива тепер і в майбутньому. Про таку людину навіки пам’ятатимуть, бо плоди її життя тривають і передаються з покоління в покоління.

Псалмоспівець переконаний, що людина, яка закорінена в Господі, у Його законі, живе в мирі незалежно від того, що відбувається навколо неї. Тому кажуть, що її серце «безпечне, довірливе у Господі, стійке, не буде боятися».

Папа св. Йоан Павло II на початку свого папського служіння закликав людей: «Не бійтеся, відкрийте двері для Христа!». Жодна людина не є джерелом миру. Мир дає тільки Ісус, а людина випромінює мир у своєму середовищі настільки, наскільки з’єднана з Христом. Найбільші битви і перемоги відбуваються не на полі, де йде війна, а в людському серці. Саме там постійно точиться боротьба, і залежно від того, наскільки свідомо людина її переживає, кого слухає, вона йде або за голосом Божим, або за шепотом злого духа. Злий дух, знаючи слабкі місця особи, буде бити по них. Проте з Богом долається всяке зло. Диявол вже переможений Ісусом на хресті. І людина перемагає в ім’я Ісуса кожного разу, коли до Нього звертається і з довір’ям Його прикликає.

Після уважного прочитання псалма, роздумуватиму над тим словом або віршем, який особливо мене доторкає, залишив слід у моїх думках або почуттях.

Розмовлятиму з Ісусом про своє прагнення щастя, називаючи по імені те, що є для мене щастям. Запитаю Ісуса, чи мої прагнення є згідні з волею Бога Отця, Котрий хоче для мене не часткового, тимчасового, але вічного щастя.

Чи вірю, що Божі заповіді і все, що Він допускає в моєму житті служить для добра? Проситиму Святого Духа про благодать живої віри в те, що Бог завжди прагне для мене добра.

«Щасливий чоловік, … що в Господа заповідях вельми милується».

Поділіться: