#ЗРОБИЦЕБОНЕДІЛЯ №4: ПРО ЛЮДЕЙ, ЯКІ СЛУХАЮТЬ СВЯТОГО ДУХА
Як у Тебе пройшов тиждень? Певно, було багато справ? Може Ти зробив чимало роботи або владнав щось, що вимагало від тебе зусиль чи навіть жертв?
У більшості сьогодні вихідний, але навіть якщо Тобі доводиться працювати, все рівно неділя – святий день, тобто «особливий», присвячений Богу. Тому обов’язково зроби це: зменш темп, зупинись, прислухайся до себе, приділи більше уваги собі та найближчим, проведи час з Богом. Наприклад, довше, ніж зазвичай якогось іншого дня почитай Біблію.
Пропонуємо Тобі метод Lectio Divina – «Боже читання», разом з коментаріями від с. Марії Марти Пшивари, ведучої реколекцій зі Словом Божим.
4 кроки Lectio Divinа
Lectio – “Про що говорить текст?” прочитай і намагайся зрозуміти, про що цей текст, про кого йде мова, де відбувається дія, що говорять дійові особи, і т.д.
Meditato – Роздуми над текстом, медитація. “Що через цей текст Бог говорить конкретно до мене?
Oratio – “Яка моя відповідь Господу на Його слова?”
Contemplatio – споглядання. Просто будь у присутності Бога, Який себе об’являє.
У жовтні ми почали читати уривки, пов’язані з молитвою Розарія, роздумуючи над життям Ісуса. Сьогодні продовжуємо так звані Радісні таємниці.
LECTIO DIVINA № 4
Жервування Ісуса в храмі – Лука 2, 21-40
2 лютого у Церкві відзначають літургійне свято Жервування Ісуса в храмі, яке також називають Матері Божої Громничної. Що ж сталося в цей день, про що говорить Біблія?
Обрізання Ісуса.Ім’я Божого Сина
Нашого лекціо розпочинається обрізанням Ісуса і наданням Йому Імені.
Обрізання за законом Мойсея припадало на восьмий день (Бут 17,9-14) від народження дитини.
Подібно як Йоан, Ісус отримує ім’я під час обрізання. Йосиф і Марія вірно виконують єврейські закони. Через цю подію Ісус входить в повну солідарність з народом Божим – з Ізраїлем. Ім’я Ісус означає «Бог спасає».
В книзі Буття (32,30) читаємо, що Яків просить Ангела Божого, щоб той сказав йому своє ім’я. Яків так довго боровся з ним, доки той сказав йому своє ім’я і тим способом Яків мав впевненість в отриманні Божого благословення.
Знаючи Бога по імені, людина входить з ним в нові близькі відносини, розпочинає діалог з Богом. Людина, звертаючись до Ісуса по імені, розпізнає в Ньому Спасителя, отримує спасіння.
Ми любимо, коли нас кличуть по імені. Також Бог, який нас любить, хоче бути прикликаний по імені тими, які Його люблять.
Кожного разу, коли говориш ім’я Ісус, прикликєш над собою та над іншими Боже благословення. Тоді Бог спасає, рятує, визволяє від зла, обдаровує життям. Все це є в імені Ісус. Можеш молитися, просто повторюючи це святе ім’я.
Можеш також молитися Псалм 119, вставляючи замість «Слово» і його синонімів – Ісус.
Виконати закон. Очищення жінки
Святе Письмо розповідає про виконання Йосифом і Марією закону Господнього. Закон стосувався жінки, яка після народження дитини мала пройти 40 днів очищення. Як підкреслюють Отці Церкви, Марія, яка була без гріха і зачала Ісуса в непорочний спосіб, не затягнула жодної ритуальної нечистоти (Лев 12,1-8).
Згідно закону Мойсея, народження дитини, робило жінку нечистю на 40 днів і не дозволяло їй торкатися нічого святого. Щось з цього залишилося до сьогодні в Церкві Православній, коли жінка підчас менструального періоду не може приймати Святого Причастя (нещодавно, коли я була на службі в греко-католицькому храмі, перед Причастям одна жінка мене запитувала про це).
За законом Мойсея, жінка, яка була бідною, повинна була скласти в храмі 2 горлиці або 2 голуби. Багаті ще окрім цього складали ягня.
Слово «закон Господій», «закон Мойсея», повторюється 4 рази в нашому лекціо.
Робити з обов’язку чи з власного бажання?
Марія і Йосиф вірно і з покорою виконували всі закони. Можливо також тому, щоби не дати іншим причини до пліток. Ісус також, будучи безгрішним, не мусив приймати хрещення в Йордані, а зробив це з огляду на людей.
Можливо і в Твоєму житті є ситуації, коли я Ти зобов’язаний щось робити, але вирішуєш зробити це для добра.
Піти за натхненням Духа: розпізнати Бога серед багатьох.
Далі Євангеліє змальовує перед нами картину зустрічі Марії та Йосифа з Симеоном та Анною.
Очима нашої уяви можеш побачити, як Симеон з великою пошаною бере з рук батьків маленького Ісуса. Спробуй уявити собі його велику радість, відчути трепет серця старця, коли розпізнає в Святому Дусі, що це є довгоочікуваний Месія – Спаситель усіх народів, світло для поган, слава Ізраїлю.
Симеон був насправді праведною і побожною людиною, якщо зумів піти за натхненням Духа. Він зміг прийти до храму в потрібний момент і розпізнати посеред інших дітей, Того Єдиного – Божого Помазанця.
Пророцтво для Марії – що віддати Богу?
Пісня Симеона (інша назва «кантик»), який тут чуємо, так як і Магніфікат, є щоденною молитвою монахів і священиків. Молячися бревіарій, закінчуємо кожний день словами молитви Симеона.
Симеон мав дар пророцтва і за натхненням Духа скерував до Марії пророчі слова. Він передбачив, що життя і навчання Ісуса поділить народ і ті, які повірять в Нього – піднімуться до життя, а ті, які Його відкинуть – впадуть. Все це буде відбуватися на її очах, Марія буде мати свою частку в жертві Сина. Меч, про який говорить Симеон, у видимий спосіб прошиє її душу під хрестом, коли серце Ісуса буде проколоте мечем воїна. Марія цілком свідомо складає в жертву Богу себе і свого сина. Вона знає, що все є від Бога і все належить Йому.
Подумай, що Ти можеш пожертвувати для Господа? Що Тобі найважче віддати, до чого Ти є найбільше прив’язаний?
Можеш звернути увагу на те, що найбільше займає Твої сили, про що найчастіше думаєш, чого найсильніше прагнеш. Чому присвячуєш особливо багато уваги в Твоєму житті?
До чого Господь запрошує Тебе, щоб це Йому віддати?
Чи хочеш це зробити? Якщо Ти ще не готовий, проси про цю благодать.
Пророчиця Анна
Пророчиця Анна віддала Богу все своє життя. Тепер має 84 роки, тільки 7 років жила з чоловіком і стала вдовою. Можна сказати, що з молодого віку присвятила Богу своє життя. Залишила свої плани про сім’ю, про повторне одруження, про дітей. Жила повністю з Богом і для Бога, в молитві і пості. Читаємо, що не покидала храму, де служила Богу в день і в ночі. Євангелист хоче підкреслити, що Анна насправді присвячувала для Господа всі свої сили. Одночасно Анна є символом Ізраїлю і всього людства, які живуть в пустоті, без свого Улюбленого, в очікуванні на Нього.
Анна у своїй вразливості на діяння Духа Святого, відразу розпізнала в Ісусі очікуваного Месію. Того, який прийшов визволити Єрусалим і все людство. Зустріч з Ісусом Спасителем спонукає її до прослави і розповідання про нього іншим.
На молитві спитай себе, на скільки в щоденному житі розпізнаєш Ісуса в простих знаках, в людях яких зустрічаєш? Чи ці події, зустрічі ведуть Тебе до прослави, до вдячності Йому?
Чи розпізнаєш діяння Святого Духа в Твоєму житті?
Лука закінчує це оповідання згадкою, що Свята Родина повернулася в Назарет. Невідомо, чи з храму відразу пішли ще на короткий час в Назарет, і потім знову повернулися у Вифлеєм, де було поклоніння Мудреців і втеча до Єгипту (про що пише Матей). А можливо Лука опускає ці події і згадує їх остаточне повернення в Назарет.
У підготовці коментаря було використано серію фільмів “Нова якість життя”, створений Центром Духовної Формації отців-сальваторіанців у Кракові.
Текст медитації: с. Марія Марта Пшивара SSpS
Фото: Кристина Науменко; 24tv.ua
Додати коментар