#ЗРОБИЦЕБОНЕДІЛЯ №2: ЧИТАННЯ БІБЛІЇ ТА ПРИВІТ З РИМУ!
Сьогодні – Місійна неділя, у Церкві розпочинається Місійний тиждень! Рівно 7 днів тому ми започаткували нашу нову рубрику #ЗРОБИЦЕБОНЕДІЛЯ від с. Марії Марти Пшивари SSpS, ведучої реколекцій зі Словом Божим у ритмі Lectio Divina (“Боже читання”), яка впроваджує до читання Святого Письма.
Перший уривок був про Благовіщення.
Сьогодні знову запрошуємо Тебе зробити це: зупинитись, вдихнути глибоко, зменшити темп, озирнутися навколо, і довше, ніж зазвичай у будні, присвятити час для Бога. Наприклад, читаючи та роздумуючи над словами зі Святого Письма.
До речі, сестра Марта зараз знаходиться на конференції у Римі, передає всім вітання і сподівається, що читання Біблії принесе у Твоєму житті щедрі плоди! Після повернення сестри з Італії – вже скоро – читай розповідь про її перебування за кордоном у нас на ssps.org.ua.
А зараз – до справи! Нагадуємо про метод Lectio Divina.
4 кроки Lectio Divina
1. Lectio – “Про що говорить текст?” прочитай і намагайся зрозуміти, про що цей текст, про кого йде мова, де відбувається дія, що говорять дійові особи, і т.д.
2. Meditato – Роздуми над текстом, медитація. “Що через цей текст Бог говорить конкретно до мене?”
3. Oratio – “Яка моя відповідь Господу на Його слова?”
4. Contemplatio – споглядання. Просто будь у присутності Бога, Який себе об’являє.
LECTIO DIVINA. №2
ДІВА МАРІЯ ВІДВІДУЄ СВЯТУ ЄЛИЗАВЕТУ: Лука 1, 39-56
Сьогодні мова піде про другу таємницю Радісного Розарія.
ІСТОРИЧНІ ПАРАЛЕЛІ: МАРІЯ – НОВИЙ КОВЧЕГ ЗАВІТУ
Марія не зволікає. Читаємо: „тими днями”, тобто зразу після Благовіщення іде в дорогу, в гірську околицю, щоб відвідати свою родичку, про яку їй говорив Ангел. Це місцевість Айн Карим, 6 кілометрів від Єрусалиму.
Євангелист Лука використовує тут паралель зі Старого Завіту – 2 Книга Самуїла, 6 розділ, коли цар Давид і все військо встали і пішли в ту ж околицю тисячоліттям раніше, щоб принести Ковчег Завіту.
Єлизавета сповнена відчуттям трепету і недостойності перед Марією – так само, як це відчув Давид перед Ковчегом Завіту.
Наступні паралелі: дитина в лоні Єлизавети – Йоан – здригнулася з радості на голос Марії, а Давид від радості танцював перед Ковчегом.
Лука говорить, що Марія залишилася в домі Захарії 3 місяці і Ковчег Завіту тимчасово перебував у домі Оведедома 3 місяці. Ці паралелі показують нам, що Марія переймає в історії роль спасіння, яку раніше відіграв Ковчег Завіту. Так, як колись золота скриня була знаком присутності Господа, так тепер Марія є священною посудиною, яка носить у своєму лоні Бога.
Лука показує ще одну традицію, пов’язану з Ковчегом. Він вкладає в уста Єлизавети слово «викликнула». Це слово в Новому Завіті є тільки тут. В Старому Завіті воно зустрічається 5 разів і кожного разу його вжито в оповіданні про перенесення Ковчегу. Так описується радісний звук інструментів, які вживали підчас процесії у перенесенні Ковчега: цар Давид переносив Ковчег в Єрусалим, про це розповідає Книга Хронік, (1 Хронік 15,28, і 16,4-5); Соломон також переносив Ковчег на остаточне місце в храмі ( 2 Хронік 5,13).
БЛАГОСЛОВЛЯТИ, А НЕ ПРОКЛИНАТИ
Отож, Єлизавета також викликнула гучним голосом вітаючи Марію – Новий Ковчег Завіту. Під натхненням Святого Духа Єлизавета пророкує: „ Благословенна ти між жінками і благословенний плід лона твого”.
Так само Марію привітав архангел Гавриїл під час Благовіщення, а пізніше якась жінка скаже до Ісуса про Його Матір: «Благословенне лоно, яке Тебе носило і груди, які Ти ссав!» (Лк.11,27).
Народивши Спасителя, Який повернув нам втрачене у раю життя, Марія принесла на світ благословення. Ти також можеш давати благословення, приносити життя, відкидаючи все, що впроваджує смерть у взаємовідносини: злі думки, слова, вчинки.
Благословити – означає добре говорити. Щоб говорити добрі слова – плекай у собі добрі думки, бо з них народжуються почуття, а потім вчинки. Потрібно звертати більшу увагу на те, про що найчастіше думаєш, як думаєш – скільки позитивного є в Твоїх думках про самого себе, про інших, про світ.
Проси в Бога благодать, щоб Він супроводжував Тебе, щоб Ти думав, як Ісус, відчував, як Ісус, говорив, як Ісус, робив добро, як Ісус. Так як Господь нічого не може зробити в Тобі без Твого дозволу, кожного дня наново віддавай Богу свою волю. Від Марії можна вчитися, як переживати все з Богом.
МАҐНІФІКАТ: БУТИ РАЗОМ І ПРОСЛАВИТИ БОГА
Коли Марія дізнається про великі справи Бога, вона має потребу з кимось поділитися. Не тому, бо хоче розбудити в комусь заздрість, цікавість чи похвалитися. Марія прагне віддати славу Богу. Вона не йде до сусідки, не «видзвонює» всім подругам, а вирушає в далеку важку дорогу до жінки, з якою хоче прославляти Бога.
З перших хвилин зустрічі Марії та Єлизавети, їхня увага зосереджена на Господі, вони дякують і прославляють Його, залишаючись самі в тіні великих Божих справ. Ці дві жінки вільні від себе, тому Бог може послуговуватися ними так, як хоче. Марія та Єлизавета не затримують Божої благодаті на собі і для себе, вони є дуже покірними. Єлизавета підкреслює вищість покликання Марії: „Звідкіля мені це, що прийшла до мене Мати Господа мого”. І закінчує свою молитву словами: „Щаслива та, що повірила, бо здійсниться сказане їй від Господа”.
А в майбутньому дорослий Ісус скаже до одної жінки,: „Щасливі ті, які слухають Слово” (Лк.11,27-28). Безперечно, ці слова Христа теж можна віднести до Марії, яка все «зберігала у своєму серці». Після Воскресіння Ісус скаже: „Щасливі, які не бачили, а повірили” (Йо 20,29).
Марія є тією, яка цілковито довіряє Богу, хоч не бачить всього відразу. Їй також потрібен час, щоб дозріти у вірі. Марія слухає Слово, приймає з відкритістю і роздумує над Словом у своєму серці.
Прослава Бога Марією – «Маґніфікат» – це зібрання фрагментів зі Старого Завіту. Тут теж проявляється покора Марії. Вона не проявляє своєї мудрості, але говорить Слово Боже.
Марія прославляє Бога, який з силою об’являється в її житті і який був присутній в історії вибраного народу. Вона бачить як старозавітні пророцтва здійснюються на її очах. Марія прославляє Бога у Його милосерді, підкреслює Його вподобання у покірних і об’являє Бога як Того, Хто є вірний своїм обітницям.
Вслуховуючись у молитву цих святих жінок, дозволь, щоб Святий Дух пробудив Твоє серце до молитви подяки і прослави.
Спробуй написати свою молитву «Маґніфікат». За що Ти хочеш прославити Бога? Хай ця особиста молитва веде Тебе до другої таємниці Розарія.
У підготовці коментаря було використано книгу о. Кшиштофа Вонса “Реколекції LECTIO DIVINA зі святим Лукою”.
Текст медитації: с. Марія Марта Пшивара SSpS
Фото: Кристина Науменко; rijksmuseum.nl
Додати коментар