#ЗРОБИЦЕБОНЕДІЛЯ №28 – ПСАЛМИ: ЯК ВИГЛЯДАЄ ОБЛИЧЧЯ БОГА?

Ти колись уявляв собі Бога? Як Він виглядає? У одному з найгарніших біблійних благословень говориться: “Нехай Господь освітить тебе своїм обличчям та помилує тебе!” Цікаво, що стається, коли Бог обернений обличчям до людини? Саме про це говорить псалм 67.

Хай пісня на англійській мові Shine – “Світи” та кліп на псалом 67 буде впровадженням у роздуми. 

У рубриці #ЗРОБИЦЕБОНЕДІЛЯ кожного тижня ми пропонуємо Вам відсвяткувати день святий – неділю: побути з родиною, відпочити з друзями, піти на прогулянку, а також знайти час на молитву, читання Біблії. Зокрема, пропонуємо розважання недільного псалму за методом Lectio Divina – „Боже читання”, яке відбувається у 4 кроки.

4 кроки Lectio Divina:

  • Lectio – “Про що говорить текст?”- прочитай і намагайся зрозуміти, про що цей текст, про кого йде мова, де відбувається дія, що говорять дійові особи, і т.д.
  • Meditatio – Роздуми над текстом, медитація. “Що через цей текст Бог говорить конкретно до мене?”
  • Oratio – “Яка моя відповідь Господу на Його слова?”
  • Contemplatio– споглядання. Просто будь у присутності Бога, Який себе об’являє.

                        #ЗРОБИЦЕБОНЕДІЛЯ №28: ПСАЛМ 67

 Всенародна подяка за врожай
1 Провідникові хору. На струнах. Псалом. Пісня.

2 Нехай Бог змилосердиться над нами й благословить нас; нехай засяє лице його над нами,
3 щоб знали на землі його дорогу, між усіма народами його спасіння. 
4 Нехай народи тебе прославляють, Боже, хай прославляють тебе всі народи. 
5 Нехай радіють племена й веселяться, ти бо правиш народами по правді і племенами на землі керуєш. 
6 Нехай народи тебе прославляють, Боже, хай прославляють тебе всі народи. 
7 Земля дала урожай свій, Бог благословив нас, Бог наш. 
8 Хай Бог благословить нас, і хай усі краї землі його бояться!

LECTIO

Цим псалмом часто молимося під час Літургії Годин, а також співаємо його як пісню під час Євхаристії (див. текст пісні в кінці цієї статті).

“Святий пророк Давид пояснює в цьому псалмі своє прагнення якнайшвидшого приходу Спасителя світу і просить Триєдиного Бога, щоб об’явив Себе, щоб вся земля пізнала Його, як Того, Котрий хоче, “щоб усі люди спаслися і дійшли до пізнання правди” (1Тм. 2, 4)” (Теодорит з Циру).

Тема псалма: «Всенародна подяка за врожай» або «Про благословення на працю апостольську». Власне, ці теми пов’язані. Молячись про покликання, часто просимо Господа: “пошли працівників на Свої жнива”. Псалом можна би ще назвати місіонерським, тому що псалмоспівець багаторазово підкреслює важливість того, щоб усі народи землі пізнали Господа. Після вавилонської неволі у вибраного народу зростала свідомість того, що Бог є один для всіх.

Псалмоспівець просить, щоб всі народи пізнали дорогу Божу. Сам Ісус говорив про Себе, що Він – Дорога (Ів. 14, 6), і хто Його бачив, той бачив і Отця (Ів. 14, 9). Під час Свого земного життя Ісус виходив назустріч іншим людям – не євреям, показуючи, що Царство Боже є для всіх, незалежно від національності чи віросповідання. Церква по своїй природі є місійною, тобто всі охрещені мають обов’язок ділитися вірою в Христа з тими, які Його ще не знають. Деякі люди в особливий спосіб виконують це завдання і як місіонери залишають свою батьківщину і виїжджають в інші країни, щоб нести людям Євангеліє. Нашим завданням є підтримувати їх в молитві, а також прагнути, щоб якнайбільше людей повірило в Христа.

Псалмоспівець двічі в цьому короткому псалмі висловлює прохання, щоб слава Божа лунала по всій землі, між усіма народами: “Нехай народи тебе прославляють, Боже, хай прославляють тебе всі народи”  (в.4 і 6).

Поміж тим приспівом, у вірші 5, псалмоспівець молиться, щоб усі народи раділи з того, що Бог справедливо судить і керує народами. Тому цим псалмом можна також молитися за тих, хто керує державами, щоб робили це згідно з Божою волею.

Хоча псалом і названий подякою за врожай, але про це згадується тільки один раз, у вірші 7. Деякі переклади замість “врожай” згадують “плід”. Св. Атанасій Великий говорить, що тим плодом може бути Богородиця, яка веде нас до Ісуса – найбільш дозрілого плоду людства.

В єврейській традиції цей псалом виконувався під час святкування Свята Жнив. Це свято називали Свято Тижнів або П’ятидесятниця і святкували його під кінець зібрання пшениці. Останнє свято – Свято Збору, яке називали Святом Наметів, тривало 7 днів і було пов’язано із закінченням жнив. В Книзі Вихід читаємо: “Ти пильнуватимеш також свята жнив, перших плодів праці твоєї, того, що ти сієш у полі; і свята збору, під кінець року, коли збиратимеш з поля працю твою” (Вих 23, 16)

В нашій церковній традиції під час недільної Євхаристії в серпні або у вересні ми дякуємо Богові за врожай, несучи до посвячення плоди землі.

Псалом закінчується твердженням, що “Бог благословив нас” і проханням, щоб у майбутньому теж нас поблагословив. Таке прохання бачимо також на початку псалма. Благословення в Біблії пов’язане з даром життя, плідністю і врожаєм. Всі ці добра є даром Бога для людини, Бог турбується про неї в усьому, а вона повинна цілковито Йому довіряти і висловлювати вдячність. Пророк Йоіл (2, 21-23) говорить, що Бог є тим, Хто дає врожай, і Він знає, коли посилати на землю дощ, а коли сонце. Людина, яка живе в близьких відносинах з Богом, отримує від Нього все, що їй необхідне для життя.

Тому євреї, складаючи Богові подяку, тим самим свідчать перед поганськими народами, що Бог є правдивим Богом і вони, погани, повинні також Його прославляти. Про це просить молільник, коли кличе про Боже милосердя і благословення, додаючи: «нехай засяє лице його над нами» (в.1). Він просить, щоб Божа слава об’явилася в їхньому житті і сяяла на їхніх обличчях, щоб вони давали свідчення про Єдиного Бога. Це пригадує благословення Аарона з Книги Чисел 6, 24-27: Нехай Господь благословить тебе і охороняє тебе! Нехай Господь світить обличчям своїм до тебе та милує тебе! Нехай Господь оберне обличчя своє до тебе і дасть тобі мир! Так закликатимуть ім’я моє на синів Ізраїля, і я благословлятиму їх.

Молячись цим псалмом, можемо стягувати Боже благословення на землю, на наше життя та на інших людей. Сам Ісус часто благословляв людей (Мк 10, 16; Лк 24, 50; Ді 3, 26). Благословення має велику силу і Господь хоче ним щедро обдаровувати.

MEDITATIO

У псалмі Давид не просить про здоров’я, довголіття, про славу, успіх або блага матеріальні. Для нього найважливіші є дві справи, які двічі повторює і про які молиться: щоб слава Божа лунала між усіма народами і щоб Бог благословив Свій люд. Вслухаюся в прагнення мого серця – чого я прагну, про що найчастіше прошу в молитві?

Чи прагну і бажаю собі та іншим перед усім Божого благословення? А якщо так, то в який спосіб? Можливо, маю плани на своє життя та життя інших і очікую, щоб Господь їх виконував? Або стаю перед Богом з чистим аркушем паперу, на якому внизу є мій підпис і говорю: “Господи, Ти пиши, а я погоджуюся в усьому з Твоєю волею. Моїм найбільшим прагненням є жити на Твою славу”.

Пророк просить: “нехай засяє лице його над нами”. В Євангелії від Луки (9, 29), можемо споглядати Ісуса, Котрий розмовляє з Отцем, і після такої розмови Його обличчя сяє світлом. Але коли Він зустрічається із затверділістю серця, то вигляд Його обличчя змінюється, стає сумним (Мк 3, 5).

Під час молитви спитаю Господа, яким є Його обличчя, коли Він дивиться на мене, на мої щоденні вибори? Пам’ятатиму, що Він завжди дивиться на мене очима, повними любові, і прагне для мене добра, яке триватиме вічно. Подумаю, з яким обличчям стаю щодня перед моїми ближніми? Чи воно випромінює радість, мир, доброзичливість, вдячність, а може на ньому часто присутні злість, смуток і незадоволення? Моє обличчя або говорить людям, що Бог їх любить, або спотворює Його образ.

Можу молитися цим псалмом з перспективи місійної. Давид аж 10 разів підкреслює, що Господь є Богом усієї землі, всіх людей і народів. Хоча християнство існує вже більше 2 тисяч років, проте більшість людей в світі не знають Христа. Чи є в мені свідомість і прагнення ділитися вірою з іншими і приводити їх до Ісуса? 

Псалом є подякою Богові за Його благословення і за врожай, тобто за блага духовні і матеріальні. Подумаю, скільки вдячності є в моєму серці під час вечірньої молитви,  як часто дякую людям?

ORATIO

Назву перед Господом імена осіб, які є для мене важливі, близькі, яких люблю, і проситиму для кожного з них благословення. Пригадаю імена осіб, з якими мені є важко, котрі мене зранили або котрих я зранив, для них, також буду просити Божого благословення.

Можу молитися за кожного з них благословенням Аарона:

Нехай Господь благословить тебе і охороняє тебе! 
Нехай Господь світить обличчям своїм до тебе та милує тебе! Нехай Господь оберне обличчя своє до тебе і дасть тобі мир! Так закликатимуть ім’я моє на синів Ізраїля, і я благословлятиму їх.

CONTEMPLATIO

“З яким перебуваєш, таким і стаєш” – говорить мудре прислів’я. Вдивлятимусь з вірою в Ісуса, присутнього в Пресвятій Євхаристії, дозволяючи, щоб сяйво, яке лине від Нього, проникало в мою душу і віддзеркалювалося на моєму обличчі.

Текст: с. Марія Марта Пшивара, SSpS
Фото: о. Валенти Ґрик SVD, архів SVD

 

Пісня: Боже, змилуйся над нами (Пс 67)
(муз. Ф. Рончковський)
Боже, змилуйся над нами, благодать пошли небесну.
Хай засяє перед нами знов лице Твоє чудесне.

Хай співають Тобі славу,
Хай співають всі народи світу!

Нехай цілий світ, нарешті, вступить на Твою дорогу.
Хай приймуть Твоє Спасіння усі люди і народи.

Серед люду всього світу нехай радість запанує,
Бо Ти, Боже справедливий,
правиш нами і керуєш.

Врожаї земля віддала, Бог нам дав благословення.
Хай лунає Твоя слава, хай святиться Твоє Ймення.