#ЗРОБИЦЕБОНЕДІЛЯ №72: ПРАВДА ПРО БОГА – ВІН ДОБРИЙ ТА МИЛОСЕРДНИЙ

Зробіть маленький тест. Подумайте, як ви уявляєте собі Бога. Яким Він є? Так як Бог – це Особа (вірніше, аж три!), то який Він має характер? А тепер спитайте це кількох людей і попросіть дати описати вголос. Як вам відповіді? Сьогоднішній псалом показує велику правду про Бога, Який є всемогутнім, проте водночас добрим та милосердним.

#ЗРОБИЦЕБОНЕДІЛЯ – це рубрика від с. Марії Марти Пшивари, SSpS. Щонеділі ми подаємо коментар до недільного псалма у стилі Lectio Divina, який має на меті допомогти почути та зрозуміти слова Бога.
Також ми запрошуємо вас відсвяткувати святий день – неділю: присвятіть більше часу родині, друзям, відвідайте того, кого давно не бачили, відсвяткуйте Святу Месу у своїй парафії, розділяючи радість віри у Христа разом з іншими. Виділіть трохи часу на особисту зустріч з Богом у дуже конкретний спосіб – читання Біблії.

Lectio Divina – у перекладі “Боже читання” відбувається у 4 кроки. Спочатку знайдіть зручне місце, помоліться до Святого Духа. Можна, наприклад, такими простими словами:
Господи, через читання Біблії хочу зараз тут зустрітися з Тобою. Маю бажання пізнавати Тебе. Прийди, Святий Духу, і так як Ти колись надихнув людей написати цей текст, зроби, щоб я його зрозумів, щоб у цих словах псалма знайшов правду, світло на конкретні ситуації мого життя. Амінь.

 ПСАЛОМ 145

LECTIO – “Про що говорить текст?”- прочитай і намагайся зрозуміти, про що цей текст, про кого йде мова, де відбувається дія, що говорять дійові особи, і т.д.
Бог все створив і це добре. А далі що? Що Він робить для створіння? А відтак, який є Бог? Про це все розповідає псалом 145, який читають цієї неділі у католицьких храмах усього світу. Псалом зображує активність Бога-Царя і відповідь людини на Його діяння. Ми отримуємо відповідь на питання «який є Бог?». Просто прочитай ці означення. Можливо, деякі з них ти почуєш вперше. Може якийсь із описів Бога виявиться для тебе особливо важливим сьогодні:

Ласкавий і милосердний
повільний до гніву,
милістю великий (в.8),
добрий і милосердний (в.9),
вірний і святий (в.13),
справедливий і милостивий (в.17),
близький (в.18).
підтримує всіх тих, що падають, і всіх зігнутих підводить (в.14),
своєчасно дає поживу (в.15),
розтуляє Свою руку і насичує усе живе якнайкраще (в.16),
Він чинить волю тих, які його бояться; чує їхні волання і спасе їх (в.19),
береже всіх, які його люблять(в.20).

Численні дієслова у псалмі показують молільника, котрий має добре сформований образ Бога і активно прославляє Його: возносити, благословляти, хвалити, славити, возвіщати, розповідати, звіщати, оспівувати, оповідати, любити. Даний псалом стародавні євреї молилися три рази в день з переконанням, що таким чином вони вже перебувають у Небесному Єрусалимі. У перших віках християнства цим псалмом молилися перед прийняттям Причастя, а пізніше -перед їжею. Св. Йоан Золотоуст, коментуючи вірші 15–16 говорив, що звертаємося з проханням до Бога, пам’ятаючи, що ми вбогі і все завдячуємо Його доброті.

А тепер прочитайте уважно сам псалом.
Псалом 145
Велич та доброта Божі

1 Хвала Давида. Я вознесу тебе, мій Боже, Царю, і благословитиму ім’я твоє по віки вічні.
2 Щодня буду тебе благословляти, і хвалити ім’я твоє по віки вічні.
3 Великий Господь і хвали вельми гідний, і велич його незбагненна.
4 Рід родові діла твої буде славити і возвіщати про твою могутність.
5 Про пишну славу величі твоєї і про чудеса твої розповідатимуть.
6 Про силу діл твоїх страшних говоритимуть, і я буду розповідати твою велич.
7 Будуть звіщати славу великої добрости твоєї і будуть оспівувати твою справедливість.
8 Господь ласкавий і милосердний, повільний до гніву й милістю великий.
9 Добрий Господь до всіх, і його милосердя перед усіма його ділами.
10 Хай, Господи, усі діла твої тебе славлять і святі твої нехай тебе благословлять.
11 Про славу царства твого хай оповідають і говорять про твою могутність,
12 щоб дати синам людським твою силу і пишну славу царства твого.
13 Царство твоє – всіх віків царство, і влада твоя – по всі роди й роди. Вірний Господь у всіх своїх глаголах, святий у всіх своїх творіннях.
14 Господь підтримує всіх тих, що падають, і всіх зігнутих підводить.
15 Очі всіх на тебе уповають, ти їм своєчасно даєш поживу.
16 Ти розтуляєш твою руку і насичуєш усе живе якнайкраще.
17 Справедливий Господь у всіх своїх дорогах і милостивий у всіх своїх ділах.
18 Близько Господь до всіх, які до нього взивають, до всіх тих, що до нього взивають по правді –
19 Він учинить волю тих, які його бояться; заклик їхній почує і спасе їх.
20 Господь береже всіх, які його люблять, а нечестивих усіх погубить.
21 Хай возвістять мої уста хвалу Господеві і хай благословить усякий смертний його святе ім’я по віки вічні.

У кінці статті подані кілька фрагментів з Біблії. Вони можуть  допомогти  у молитві (див. внизу).

MEDITATIO – це роздуми над текстом, медитація. “Що через цей текст Бог говорить конкретно до мене?”
Читаючи уважно цей псалом, затримаюся над словом, яке мене торкає. Можливо, розбуджує в мені радість і вдячність Господу, такого близького і щедрого.

А, можливо, в мені прокидаються інші почуття: смуток, самотність, розчарування, незрозумілість, бо мій образ Бога не такий, як представляє його псалмоспівець і я не маю близьких відносин з Богом, не прославляю Його (у всякому випадку, свідомо).
Буду просити Святого Духа, щоб показав, що мене внутрішньо блокує і не дозволяє відкритися на молитву прослави Бога.

ORATIO – “Яка моя відповідь Господу на Його слова?” 
«Прославляю Тебе, Боже, бо Ти ласкавий і милосердний, повільний до гніву, милістю великий, Ти добрий і милосердний, Ти вірний і святий, Ти справедливий і милостивий, Ти близький. Я вірю, що Ти бережеш тих, хто Тебе любить і довіряю Тобі усе моє життя.»

CONTEMPLATIO – споглядання. Просто будь у присутності Бога, Який себе Тобі об’являє.
Псалом розпочинається і закінчується словами прослави Бога – тепер і «по віки вічні». Вдивляючись в Господа очима віри, зосереджуся на словах: «Близько Господь». Усвідомлюватиму, що це також моє майбутнє, моя вічність: я споглядати славу Господню. Обличчям в обличчя. У домі Отця.

 

Додаткові тексти для кращого розуміння:
«І пройшов Господь перед ним, промовляючи: «Господь, Господь! Бог милосердний і ласкавий, нескорий на гнів, многомилостивий, і вірний» (Вих. 34, 6)

«Він бо створив усе на те, щоб існувало, і творіння світу – спасенні; нема в них жадної погубної їді і царства смерти на землі немає» (Мудр. 1, 14)

«Твоя, о Господи, велич, сила, слава, вічність і пишнота, бо все, що на небі й на землі, твоє! Тобі, о Господи, належить царство! Ти вищий над усе як Владика!» (1 Хр. 29, 11)

«Усі вони від тебе дожидають, щоб дав їм у свій час поживу. Коли даєш їм, вони її збирають, як розтулюєш твою руку, вони насичуються благом» (Пс. 104, 27 – 28)

«Ось чому кажу вам: Не турбуйтеся вашим життям, що вам їсти та що пити; ні тілом вашим, у що одягнутись. Хіба життя не більш – їжі, тіло – не більш одежі. Гляньте на птиць небесних: не сіють і не жнуть, ані не збирають у засіки, а Отець ваш небесний їх годує! Хіба ви від них не вартісніші?» (Мт 6, 25 – 26)

«А ті, що тебе люблять, хай будуть немов сонце, що сходить у повній силі” (Суд. 5, 31)

«Бо ж де на світі такий великий народ, що мав би таких близьких до себе богів, як Господь, Бог наш, коли тільки закликаємо його?» (Втор. 4, 7)

«І коли шукатимете мене, знайдете, як тільки шукатимете мене всім серцем вашим» (Єр. 29, 13)

Поділіться: