#ЗРОБИЦЕБОНЕДІЛЯ №76 – ПСАЛМИ: ПОКОЛІННЯ, ЩО ШУКАЄ БОГА!

Неспокій від останніх новин у світі та в Україні, карантин, виборчі баталії, навчання онлайн, час в інтернеті – все це легко закриває нам справжню сутність речей у світі та зосередженість на Бозі. Чому це все? Для кого? “Підніміться, брами, щоб увійшов Цар!” Слова з сьогоднішнього псалму – це як наказ, ніби нізвідки, раптово. Цей заклик звучить міцно та впевнено. Хто цей цар? Для чого він приходить? І, зрештою, хто зможе побачити Його? 

Саме про це йтиметься у роздумах у рубриці #ЗРОБИЦЕБОНЕДІЛЯ, яку підготувала с. Марія Марта Пшивара SSpS. Ми заохочуємо по-християнськи відсвяткувати святий день – неділю, приділивши достатньо уваги Богу (взяти участь у недільній Літургій, помолитися зі Святим Письмом) та своїм близьким (провести разом час, порозмовляти, спільно з’їсти обід). Нехай сьогодні нам допоможуть у цьому всі святі та душі померлих, за які молимося в ці дні. 

4 кроки методу Lectio Divina – “Боже читання”
Lectio – “Про що говорить текст?” прочитай і намагайся зрозуміти, про що цей текст, про кого йде мова, де відбувається дія, що говорять дійові особи, і т.д.
Meditato – Роздуми над текстом, медитація. “Що через цей текст Бог говорить конкретно до мене?”
Oratio – “Яка моя відповідь Господу на Його слова?”
Contemplatio – споглядання. Просто будь у присутності Бога, Який себе об’являє.

LECTIO

В перших віршах псалма Давид пригадує, що Бог є Творцем цього світу і все належить Йому. Псалом можна поділити на дві частини: перша стосується людини, а друга – Господа.

У першій частині псалмоспівець ставить питання: хто буде гідним вийти на гору Господню? І одразу ж відповідає, що на святому місці, в домі Божому, може стати тільки та людина, яка має чисте серце. Серце в розумінні Біблії це щось набагато більше, ніж просто внутрішній орган людини, це центр її думок, почуттів, прагнень та рішень. Людина з чистим серцем – це людина, в якої думки, слова, прагнення, вчинки є чисті, незаплямовані гріхом. «Чисті серцем побачать Бога» – читаємо в Євангелії від Матея (5, 20). Псалмоспівець говорить також про чистоту рук і язика. Рефрен псалму, який співаємо у храмі звучить: “Ось покоління, що шукає Бога!” Ці слова показують на усіх, які в минулих поколіннях шанували Бога та Його закони, а також на тих, хто сьогодні щирим серцем шукає правди, справедливості, вживаючи мову Біблії – шукають “Божого обличчя”. Декого з цих Церква визнала святими, проте є велика кількість неоголошених святих, хто вже оглядає Бога у Небі.

Горою, на яку піднімається молільник, – це не тільки гора, де був єрусалимський храм, але це також Небесний Єрусалим, де той, хто покладає надію на Бога побачить Його обличчям в обличчя (1 Кор 13, 12). На запитання псалмоспівця «Хто на гору Господню зійде?», знаходимо повну відповідь в псалмі 15 – людина, яка свідомо не грішить, не обманює, чинить справедливість
і  ставиться з пошаною до кожної людини. Згідно зі святими отцями Церкви першим, хто вийшов на гору Господню, є Ісус, Котрий після воскресіння вознісся і зійшов у вітхлань (ад), щоб відчинити двері душам, які очікували визволення.

У другій частині псалма читаємо про Царя Слави, якого Давид згадує аж 5 разів. Імовірно, що він співав цей псалом, танцюючи перед ковчегом Завіту, коли Ковчег переносили з Юдиного Баалу (Kiriat Jearim) до Єрусалиму (2 Сам. 6, 2). Псалмоспівець двічі ставить запитання: «Хто той Цар слави?» і відповідає, що Царем Слави є Господь. Мойсей перебував у славі Господа на горі Синай 40 днів і 40 ночей (Вих 24, 18). Ісус, новий Мойсей, перебував в славі Отця на горі Преображення, свідками чого були Петро, Яків та Йоан (Мт 17,1-8). Заклик псалмоспівця, який повторюється двічі як рефрен: «О брами, підніміте главні ваші, і піднесіться ви, одвічні двері, щоб увійшов Цар слави», пригадує  слова Ісуса: «От, стою при дверях і стукаю: як хто почує голос мій і відчинить двері, увійду до нього і вечерятиму з ним і він зо мною.»  (Одкр 3, 20).

Псалом 24 (23)

1 Давида. Псалом. Господня є земля, її повнота, вселенна та її мешканці.
2 Бо він на морях заснував її, і утвердив її на ріках.
3 Хто на гору Господню зійде і хто буде стояти на його святому місці?
4 Той, чиї безвинні руки й чисте серце; хто не пильнує розумом своїм пустого і не присягає криво.
5 Він матиме від Господа благословення і ласку від Бога свого спасіння.
6 Такий рід тих, які його шукають, шукають лице Яковового Бога.
7 О брами, підніміте главні ваші, і піднесіться ви, одвічні двері, щоб увійшов Цар слави.
8 “Хто він – отой Цар слави?” “Господь могутній і потужний, Господь потужний у битві.”
9 О брами, підніміте главні ваші, і піднесіться ви, одвічні двері, щоб увійшов Цар слави!
10 “А хто ж бо він такий – отой цар слави?” “Господь сил, він є Цар слави!”

MEDITATIO

Гора, на якій Ісус хоче зі мною зустрітися – це глибина мого серця. Він робить мене спроможним піднятися на цю гору. Тільки чисті серцем побачать Бога. Господь не може мене очистити без мого дозволу, без мого бажання. Якщо хочу отримати Його благословення, то повинен «шукати Його обличчя» і турбуватися про чистоту серця. В цьому мені допоможе регулярна сповідь і духовне керівництво.

Під час роздумів над псалмом порозмовляю з Богом про те, що краде від мене чистоту серця. Що забруднює мої думки, спонукає мене промовляти злостиві слова, що веде до грішних вчинків? Чи вірю в те, що я не тільки можу, а й повинен стати святим і що жити святим життям – це не недосяжна мрія, а реальна ціль? 

Подивлюся на те, чим «харчуюсь» у повсякденні: що читаю, які програми слухаю або дивлюся, про що найчастіше розмовляю з іншими людьми? Наскільки це допомагає мені творити чисте серце, а наскільки утруднює? Чи є в мені місце, щоб прийняти Ісуса як Царя? А, можливо, центральне місце в моєму серці вже зайнято чимось або кимось іншим?

ORATIO

«Серце чисте створи мені, о Боже, і дух потужний віднови в нутрі моїм. Не відкидай мене від обличчя Твого, Духа Твого Святого не відбирай від мене» (Пс 51, 12-13).

Ісусе, прагну, щоб Ти був єдиним Царем і Господом мого серця. Тобі віддаюся, Тобі довіряю. Ти єдиний святий Агнець, Господь, якщо Твоя воля, очисти мене і освяти Своїм Духом. 

CONTEMPLATIO

Переживатиму цей час молитви перед Ісусом. Він – Цар Слави, і хоча Йому належить місце на царському престолі в багатому одязі, проте Він царює з висоти хреста, а Його розпростерті руки обіймають всіх з любов’ю і милосердям. Його Пресвята Кров, реально пролита за мене, це ціна мого життя, ціна мого спасіння.

Св. Августин в одній зі своїх проповідей веде діалог зі злочинцем, розп’ятим по правій стороні Ісуса і ставить запитання: «Як це сталося, що ти пізнав Ісуса, коли не пізнали Його священники і книжники, які так добре знали писання, не повірили Йому ті, кого зцілив, а навіть не залишилися з Ним Його учні? Чи ти коли-небудь зустрічав Його, слухав Його проповіді, бачив чуда, які робив?» І злочинець відповідає: «Ні, я ніколи Його не зустрічав, не бачив жодного чуда, не слухав Його навчання. Але коли я висів близько Нього на хресті і коли подивився на Його обличчя, – я все зрозумів».

«Ісусе, згадай мене, коли прийдеш в Царство Твоє.»

Поділіться: