#ЗРОБИЦЕБОНЕДІЛЯ №38: ПОКАЙТЕСЯ, ЦАРСТВО БОЖЕ БЛИЗЬКО!

У нашій країні зараз, коли вже котрий рік йде війна, настрої у суспільстві дуже варіюються – від повної байдужості до того, що відбувається поза власною зоною комфорту до надто активного розповсюдження фальшивих, а відтак деструктивних думок, звичок, уподобань. Щодо влади, то думки людей теж розділені, і не безпідставно. Тому заклик “Покайтеся!”, який у другу неділю Адвенту проголошує Йоан Хреститель у Євангелії у всіх католицьких храмах світу, звучить для нас, українців, як ніколи доречно. Хоча навернення це передусім особистий процес, проте запорука миру, справедливості, благополуччя у країні – навернення усього народу до Бога, до Його заповідей.   

Запрошуємо вас до роздумів над недільним псалмом. Новий випуск #ЗРОБИЦЕБОНЕДІЛЯ від с. Марії Марти Пшивари, SSpS, ведучої реколекцій зі Словом Божим у стилі Lectio Divina, що в перекладі з латинської означає “Боже читання”. Перед читанням важливо знайти собі відповідне місце, без телевізора чи ґаджетів. Варто свідомо зробити  знак хреста та запросити Святого Духа, щоб допоміг зрозуміти зміст прочитаного.

“Святий Духу, Боже, Ти колись надихнув авторів при написанні цього тексту. Запрошую Тебе, Святий Духу, зараз до мого життя. Хочу глибше  пізнати істину. Вірую, що читаючи Святе Письмо Ти, Бог у Пресвятій Трійці, говориш до мене. Допоможи мені почути, зрозуміти те, що хочеш мені сказати та жити цим у своєму щоденному житті. Амінь” 

4 кроки методу Lectio Divina

  1. Lectio – “Про що говорить текст?” прочитай і намагайся зрозуміти, про що цей текст, про кого йде мова, де відбувається дія, що говорять дійові особи, і т.д. 
  2. Meditato – Роздуми над текстом, медитація. “Що через цей текст Бог говорить конкретно до мене?”
  3. Oratio – “Яка моя відповідь Господу на Його слова?”
  4. Сontemplatio – споглядання. Просто будь у присутності Бога, Який себе об’являє.

    #ЗРОБИЦЕБОНЕДІЛЯ №38: ПСАЛОМ 72

    1. Боже, твій розсуд дай цареві, синові царя твою справедливість.
    2. Хай судить твій народ по праву, бідних твоїх по правді.
    3. Хай гори принесуть народові мир, і горби – справедливість.
    4. Нехай розсудить бідних з народу, спасе дітей убогих, гнобителя ж розтопче.
    5. Тебе боятимуться поки сонця і поки місяця від роду й до роду.
    6. Хай він, як дощ, зійде на покоси, як злива, що зрошує землю.
    7. За його днів квітнутиме справедливість, а мир глибокий – аж доки місяця.
    8. Він буде правити від моря аж до моря і від Ріки аж до кінців землі.
    9. Перед ним схиляться його противники, а вороги його лизатимуть порох.
    10. Царі Таршішу й островів принесуть дари, царі Шеви й Севи дадуть гостинці.
    11. Йому поклоняться всі царі, усі народи йому служитимуть.
    12. Він бо спасе вбогого, що кличе, і бідного, і того, що допомоги не має.
    13. Над бідним він змилується і над нужденним, і урятує душі бідних.
    14. Він викупить їхні душі від гнету й насилля, і дорога буде їхня кров в очах у нього.
    15. Нехай живе, й дадуть йому золота з Шеви, і будуть молитися за нього завжди і по всі дні його благословити.
    16. На землі буде збіжжя удосталь; на верховинах гір шумітиме, ненаначе Ливан, колос, і зацвітуть, як на землі трава, по містах люди.
    17. Ім’я його буде повік благословенне; аж поки сонця, ім’я його буде; в ньому благословляться усі земні народи, прославлятимуть його усі народи.
    18. Благословен Господь, Бог Ізраїля, що творить чудеса – єдиний.
    19. І благословенне його славне ім’я повіки, слава його нехай наповнить усю землю! Нехай так буде! Нехай так буде!
    20. Скінчені молитви Давида, сина Єссея.

    Псалом, присвячений царю Соломону. Він був правителем довгі роки, слухався Господа, мав мудрість, славу і був багатий. Та через непослух Господу, поклоніння поганським ідолам, Соломон втратив усе. Після смерті царя Ізраїльське царство розділилося.

    Можемо цим псалмом молитися за тих, кому Бог доручив владу на будь-якому рівні: в світі, державі, суспільстві, на роботі, в спільноті, родині. Так часто наші думки, почуття, розмови пов’язані з цими людьми.

    Нерідко піддаємо осудові і критиці тих, хто нами править. А скільки місця в наших прагненнях займає бажання їм добра? Скільки доброзичливості маємо для них? Це також діти Божі, Господь також хоче мати їх у своєму Царстві.  Як часто молимося про дар мудрості для тих, хто виконує владу? Наше осудження нічого не змінює на краще, а тільки обтяжує нашу душу. Доброзичливість і молитва за правителів наповнює цей світ добром і полегшує наше життя.

    Тільки один Володар є святий, всемогутній, ніколи не помиляється і нікого не кривдить. Ним є Ісус Христос. Всі інші правителі, як і кожен з нас, піддані людським обмеженням і гріхові. І тому вони потребують нашої молитовної підтримки.

    Тільки володарювання Ісуса – вічне. Всі інші правителі, королі, президенти, директори, настоятелі вмирають, а їхня влада дістається іншим. Проте, маючи більшу від інших відповідальність, вони виставлені на більші спокуси злого. Тому потребують сили, Божого благословення, яке повинні випрошувати самі і з допомогою інших людей. Як важливо молитися за душі правителів!  

    Кого і чому ми маємо благословити?

    В кінці псалма є слова благословення. Це благословення, яке Бог пообіцяв Аврааму і його нащадкам: «через Нього будуть благословенні усі народи землі» (Бут 12,3). Нашим покликанням як християн є приймати благословення від Бога і передавати Його іншим. І не тільки тим, кого любимо і хто нам дорогий, але також благословити тих, хто нас переслідує, хто до нас несправедливий, кого нам важко любити.

    Маємо благословити ім’ям Господа тих, хто нами править, навіть, якщо досвідчуємо від них несправедливості. Бажаючи ворогам добра, це благо буде перемінювати їх, але також і нас.

    Можна благословити тих, хто далеко, навіть незнайомих, наприклад людей, яких бачимо в маршрутці або на вулиці. Потрібно постійно «стягувати» благословення від Бога на землю, щоб воно проникало в кожну людську душу, принесло усвідомлення,  як сильно потребуюємо Бога і Його сили. Бог має свої способи, щоб доторкнути кожного Своєю ласкою, а наша справа – просити Його про це.

    Ідеальний правитель: в очікуванні Месії

    Псалом 72 християнська традиція пов’язує з очікуванням на прихід Месії, царювання якого буде досконалим. В Ісусі сповнюються ці очікування. Його справедливість, як підкреслюють Отці Церкви, найбільше об’являється в турботі про бідних. Це підкреслено у різних місцях псалму (вірші 4,13,14).

    Під час Lectio можемо звернути увагу на дієслова, які пояснюють, в чому полягає володіння Божого Помазанця:

    • буде судити справедливо
    • захистить вбогих
    • спасе синів бідняків
    • спасе вбогого
    • ощадить бідного
    • спасе життя вбогих
    • оборонить їх від кривди і насильства

    Бачимо, що Цар, який приходить від Бога – активний. Йому вдається запровадити мир і Його панування не матиме кінця. Він пануватиме від моря і до моря, від ріки і аж по кінці землі.

    Володар Неба приходить на землю

    Церква пропонує псалом 72 в час Адвенту. Царсто Боже близько. Царство Ісуса – Справедливого Месії – не відноситься тільки до майбутнього часу. Воно вже є присутнім на нашій землі. Ісус доносив це Своїм слухачам, говорячи: «Царство Боже є посеред вас».

    Псалмист використовує багато елементів природи, ніби хоче підкреслити, що Месія приходить конкретно у наш світ. Це можна собі легко уявити: гори, пагорби, сонце, місяць, дощ, земля, моря, ріки, пустиня, збіжжя, трава, колосся, ліси. Яка мальовнича картина стає перед нашими очима!

    Закінчення псалма словом «Амінь» говорить про те, що його використовували під час Літургії. «Амінь» означає «нехай так станеться», тобто «нехай буде воля Бога». Кожна наша молитва повинна мати таке закінчення – Амінь, Господи!

    Благословення в дії

    В роздумах над цим псалмом можна довше затриматися над конкретним словом, яке особисто доторкнулось Твого серця. Це може бути «мир», «справедливість» – слова, які повторюються.

    Починаючи від 15 вірша, яке часто повторюється слово «благословення». Можу пригадати собі осіб, яким Бог доручив владу наді мною або дав мені владу над ними. В молитві хочу їх благословити. Можливо серед тих осіб є такі, які мене зранили або я зранив їх, особи, яких мені трудно благословити. Перед тим як це зробити, порозмовляю з Богом про них, про те, що досі живе в моїх думках, почуттях. Попрошу про благодать пробачення їм.

    А можливо, я також потребую пробачити щось собі? 

    Пробачення має велику силу. Воно зцілює, звільняє і відкриває серце для любові.

    В молитві буду називати імена осіб і буду їх благословити ім’ям Господа – єдиного, досконалого і справедливого правителя.

Поділіться: