#ЗРОБИЦЕБОНЕДІЛЯ №58- ІДУЧИ ДОЛИНОЮ ТЕМРЯВИ

Цієї неділі наші храми через епідемію вірусу будуть порожніми, проте не варто пропускати повз увагу слова псалму, що зачитуватимуть цього дня. Саме вони є влучною відповіддю на ситуацію у світі, яку можна охарактеризувати як «ходити долиною темряви», адже зараз так багато непевності, страху, страждання.

З рубрикою #ЗРОБИЦЕБОНЕДІЛЯ запрошуємо вас до медитації над недыльним псалмом. Бо неділя – це час, щоб зупинитися, побути зі своє сім’єю, друзями, а також для молитви, розмови з Богом, бо, зрештою, це Його день – святий (особливий, незвичайний)!

4 кроки Lectio Divina:
Lectio – “Про що говорить текст?” Прочитай і намагайся зрозуміти, про що цей текст, про кого йде мова, де відбувається дія, що говорять дійові особи, і т.д.
Meditato – Роздуми над текстом, медитація. “Що через цей текст Бог говорить конкретно до мене?”
Oratio – “Яка моя відповідь Господу на Його слова?”
Contemplatio – споглядання. Просто будь у присутності Бога, Який себе об’являє.

23. (22) ГОСПОДЬ – ДОБРИЙ ПАСТИР
Псалом Давида.
Господь – мій пастир: Нічого мені не бракуватиме

На буйних пасовиськах він дає мені лежати; веде мене на тихі води.

Він відживляє мою душу, веде мене по стежках правих імени ради свого.

Навіть коли б ходив я долиною темряви, – я не боюся лиха, бо ти зо мною.

Жезло твоє й палиця твоя – вони дають мені підтримку.

Готуєш стіл для мене перед моїми противниками;

ти голову мою помазав миром, переливається мій кубок.

Добрість і милість будуть мене супроводити усі дні життя мого,

і житиму в домі Господнім по віки вічні.

ГОСПОДЬ – МІЙ ПАСТИР

Це один з найгарніших псалмів, тому корисно знати його напам’ять, щоб молитися як в радісні, як і в трудні хвилини життя.
Перед нами вимальовується картина із зеленим пасовищем, вівцями і пастирем. Отці Церкви здавна вважали, що текст відноситься до Христа. Ісус сам про себе говорив, що він є Добрим Пастирем і прийшов, щоб вівці мали вдосталь життя. Він не тільки про це говорив, але свою місію доброго пастиря – готового віддати життя за овець, підтвердив своєю смертю на хресті і воскресінням. Ніхто Його до цього не змушував, він сам добровільно пішов на смерть з любові до своєї «отари» (пор. Й 10, 1- 18). «Кубок (чаша), який переливається» – це символ повної міри страждань, яке прийняв Ісус для спасіння людей. Щоправда у Гетсиманському саду Ісус молився: «Отче, віддали від мене цю чашу», але зразу додав: «Не моя, але Твоя воля нехай сповниться». Силою Духа Ісус переміг слабкість тіла і спокуси злого.
Образ доброго пастиря знаходимо в Книзі Єзекіїла, де Господь Бог порівнює себе до доброго пастиря, котрий турбується про вівці і сам їх доглядає. Він запевняє, що збере тих, що розсіяні по світі і поверне до своєї країни, сам пастиме їх і буде класти до сну. Бог поводиться немов мати, котра запевняє турботливу опіку своїй улюбленій дитині. «Котре запропастилось, я відшукаю, котре відлучилось, заверну; поранене перев’яжу, недуже підсилю, що жирне й буйне – збережу. Я буду їх пасти по правді.» (Єзек. 34, 16).

КОЛИ Я ЙШОВ ДОЛИНОЮ ТЕМРЯВИ?
Читаючи цей псалм складається враження, що автор радіє спокійним життям, досвідчуючи достатку і Божого благословення. Однак він усвідомлює, що можуть прийти різні випробування, коли він ходитиме «долиною темряви». Все ж таки псалмоспівець живо визнає довіру до Господа, навіть у важкий час він не буде боятися. Жезл і палиця – ці знаки пастиря пригадуватимуть, що Господь є завжди з ним. В духовному сенсі це може бути жива пам’ять про те, як Господь вів людину до тепер, які чуда вже здійснив в її житті. Пам’ять, оживляючи минулі події, викликає вдячність за те, що сталося і дає надію на майбутнє. Господь є Тим хто Є, хто був і хто буде з ним в кожних обставинах життя. Віра в це дає почуття безпеки і приносить мир.

ПСАЛОМ 23 І ТАЇНСТВА ЦЕРКВИ
Отці Церкви вбачають у цьому псалмі образи Святих Таїнств. Так вірш 2, який говорить «…на тиху воду мене запровадить», наштовхує на думку про Таїнство Хрещення, в якому Ісус обмиває нас з гріхів. Слова «готуєш стіл для мене перед моїми противниками» (вірш 5) вказують на Таїнство Євхаристії. «Якщо прийматимемо Тіло і Кров Ісуса, жаліючи за скоєні гріхи і пробачаючи, то всякі підступи злого щодо нас будуть бездіяльними» – говорять Отці Церкви. А коли у псалмі йдеться про помазання миром, то це є алюзія на Таїнства Миропомазання і Єлеопомазання. У Таїнствах людина отримує благодать Святого Духа, котрий є необхідним для того, щоб приймати участь у вічній трапезі зі Святою Трійцею. Проте ще перед тим, як душа замешкає з Богом у вічності, вона повинна приймати Його благодать вже тепер і турбуватися про життя з Богом в кожній хвилині свого земного життя: «Добрість і милість будуть мене супроводити усі дні життя мого, і житиму в домі Господнім по віки вічні» (вірш 6).

ПИТАННЯ ДО РОЗДУМІВ
Запитаю себе, чи є в моїй пам’яті чуда, які Бог здійснив у моєму житті, а якщо так, то чи за них дякую?
Цей псалм є найкращими ліками для душі саме тоді, коли переживаємо неспокій і страх пов’язаний з коронавірусом.
Що відбувається в моєму серці в теперішній ситуації: маю в душі мир, чи піддаюся паніці і страхові? Чи маю впевненість, що Господь веде мене навіть у важкі часи життя? Розмовлятиму про це з Ісусом.

Ісус, Добрий Пастир, Найкращий Лікар душі і тіла, завжди є зі мною. Нічого не мушу боятися, навіть якщо темрява огорне мої думки і почуття, не падатиму духом. Я не сам, зі мною є Він. Він сильніший за всякий страх і хворобу. Він завжди був у моєму житті, пильнував наді мною вже від лона матері і буде зі мною, щоби не трапилося далі. Його благодать і любов завжди мене підтримують. Де би я не був, завжди в своїй душі можу занурюватися в Його милосердя і черпати благодаті для себе та для інших.

В цьому часі пандемії, коли весь світ йде долиною темряви, довіряю Доброму Пастирю кожну країну, кожну людину і вірю, що Ісус є близько кожного, хто дозволяє Йому на це.
«Господь то мій Пастир, тому в недостатку не буду… Коли я піду хоча б навіть долиною смертної темряви, то не буду боятися злого, бо Ти при мені…!».

Поділіться: